Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » 18 éves múltam áprilisban....

18 éves múltam áprilisban. Három hónapja összeköltöztem a barátommal. Azóta anyám nem támogat semmivel, csak a családit és az apámtól kapott gyerektartást kapom meg tőle. Még nappalin tanulok. Járna nekem tartásdíj az anyámtól?

Figyelt kérdés
2012. szept. 18. 10:03
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
50%
Szerintem járna, bár nem vagyok benne tuti biztos. Mivel a gyereket közösen kell eltartani, ezért mindkét szülőnek hozzá kell járulnia az eltartáshoz. 18 éves kor felett lehet kérni a bíróságtól, hogy változtassák meg a korábbi határozatukat, és a tartásdíjat saját magad vehesd fel. Viszont mivel elmúltál 18 éves, ezért nem gyt. hanem rokontartás fog járni. Az, hogy jár-e a tartásdíj, az nem attól függ, hogy kivel él a gyerek, hanem attól, hogy az első szakmára felkészítő iskola nappali tagozaton történő elvégzéséig jár a tartásdíj. Ez lehet egyetem, főiskola, OKJ tanfolyam, lényeg, hogy nappali tagozat és első szakma legyen. Tehát ha nappalin tanulsz, akkor jár a tartásdíj, és kérheted a bíróságon, hogy apukád egyenesen neked utalja, a csp-t is kérheted az Államkincstárnál, hogy közvetlenül neked utalják, illetve kérheted a bíróságot, hogy anyukád részéről is állapítsanak meg rokontartást. Arra egyébként nem lehet kötelezni senkit, hogy amíg iskolába jár, addig otthon is lakjon. 18 felett oda megy ahova akar, de a szülő tartási kötelezettségét nem az befolyásolja, hogy hol lakik, hanem az, hogy nappalin tanul-e vagy dolgozik. Ilyen esetben pl. ha valaki egyetemre megy és albérletben lakik, az nem alapozza meg a tartásdíj megszüntetését azért mert nem otthon lakik. Tehát ezen az alapon jogos, hogy ha apukád fizet tartásdíjat, akkor anyukádnak is fizetnie kellene, mert így a tartásod kizárólag apukádra hárul. Gondolom most jól le leszek pontozva, mert nem leugattam a kérdezőt, hogy milyen hülye p...csa, meg megérdemli, meg menjen dolgozni, hanem kizárólag jogi szempontból próbáltam elemezni a helyzetet. Sokan egyébként azt hiszik, hogy a szülő tartási kötelezettsége a bűvös 18 évvel megszűnik, és ha nincs kedve eltartani a gyerekét, simán megteheti és elzavarhatja dolgozni, de ez nincs így. Bírósági állásfoglalás kimondja, hogy a tartásra kötelezett szülő nem mondhatja azt, hogy ő nem finanszírozza a továbbtanulást, menjen dolgozni a gyerek. Természetesen azért itt is érvényes a rokontartásra, hogy a saját ill. kiskorú gyerekének a rovására nem kell eltartania a nagykorú gyerekét, de amennyiben a jövedelme alapján megteheti, bizony a bíróság megállapítja a rokontartást, amíg nappalin tanul a kölök, viszont azzal nem lehet érvelni, hogy elmúlt 18, dolgozzon ha meg akar élni.
2012. szept. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

Előzők: a gyerektartás addig jár, ameddig nappalin tanul (az első szakmáig), kivéve, ha nem megfelelő a magatartása (nem tartja a kapcsolatot az apjával, nem jár be az iskolába stb.). Szóval hiába költözött el, az eddig sem az anyjáé volt, hanem az övé! Evvel az erővel a más városban tanuló kolisoknak/albérleteseknek sem járna...


Kérdező: anyukád nem kötelezhető tartásra (sajnos, bár a szavaid alapján megérdemelné). És a családi sem fog tovább járni, mert az csak a középiskolásoknak jár.

2012. szept. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmes válaszokat. Holnap bemegyek a bíróságra panasznapra, hátha ott többet tudnak segíteni.
2012. szept. 18. 12:00
 24/25 anonim ***** válasza:

Amennyiben nappalin tanulsz lehetőséged van szociális ösztöndíjra, sok pontot jelent az, ha anyukád leveszi rólad a kezét, kell egy papír amiben elismeri, hogy nem támogat.

Iskolában mindent elmondanak neked.

2012. szept. 18. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
0%

20.


igen, pontosan, ahogy leírtad. Az volt a kérdés, hogy járna-e, én egy szóval nem mondtam, hogy járna, csak azt hogy minden normális szülő támogatja a gyerekét.

2012. szept. 18. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!