Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért nézik le sokan a bölcsés...

Miért nézik le sokan a bölcsészeket?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom, hogy mert "nem lehet vele elhelyezkedni", büfé szak, h*lyék járnak oda, nem csinálnak semmit, bárki el tudja végezni.

Akik ezt állítják, azok szerint ez valóban így van? Tiszában vannak vele ezek az emberek, hogy pl. egy töri vagy magyar szakra mennyit kell olvasni, művelődni, tanulni, és mennyi időt kell eltölteni a könyvtárban, na meg magolással és tanulmányok írásával? Vagy az a problémájuk, hogy ezekből mind "csak" tanárok lesznek többnyire? De hát a legtöbb fizika, kémia, matek szakos hallgatóból is tanár lesz, ez nem probléma? Csak a bölcsész szakos tanár van lesajnálva? Mi van, ha ők ezt szeretnék csinálni, másoknak miért problém az, hogy ők mennyit fognak keresni, és mivel akarnak foglalkozni? Hozzáteszem ezenkívül még rengeteg elhelyezkedési lehetősége van ezeknek a hallgatóknak, csak a tanáros kifogás a legnépszerűbb. Csak hogy pár példát említsek:

magyar szakon: irodalmár, író, költő, nyelvész, újságíró, korrektor, szerkesztő, kulturális szervező (művelődési házak, iskolák részére, de akár cégeknek is), könyvtáros, hr-es, riporter. Ilyen emberekre ne lenne szükség?

töri: történész, régész, levéltáros, könyvtáros, muzeológus, néprajzkutató

Igaz, hogy sokkal több ember végzi el ezeket a szakokat, mint kellene, de ezért miért kell lenézni az ÖSSZESET? Szerintem jócskán találhatóak igencsak művelt és céltudatos emberek ilyen szakokon is, és még ha másoknak nem is kézenfekvő, mit fognak majd kezdeni ők az életükkel, nem hiszem, hogy le kellene sajnálni őket.

Aztán ott vannak még a nyelvészeti szakok is. Egyfolytában azt hallom, hogy mire megy vele az ember. Mindenki csak azzal van tisztában, hogy évente több száz anglisztika szakos hallgató végez (igen, többnyire feleslegesen, mert angolból maximum szakfordítókra lenne szükség, mind a tanári, mind a sima tolmács/fordítói szakma telített). De mi van a többi nyelvvel? Ha valaki azt hallja, hogy az ember bölcsész szakos hallgató, eszébe sem jut, hogy nem szabad bölcsész vagy magyar vagy anglisztika szakos, hanem esetleg klaszika-filológus, asszírológus, egyiptológus, vagy kínais, japános, koreais, arabos, törökös, hebrarisztikás, iranisztikás, svédes, norvégos, dános, hollandos, romanisztikás, szlavisztikás! Holott ezeket a nyelveket nem végzik el tömegek évente (talán romanisztikán és szalvisztikán végeznek többen, de ott sem túl magas az arány), és akik itt végeznek általában elhivatottak és az adott nyelvhez kiválóan értenek, és ilyen tolmácsokra, fordítókra, kapcsolattartókra (külföldi cégekkel) és nyelvtanárokra, esetleg az adott külföldi nyelven tudó idegenvezetőkre (persze ehhez továbbképzés szükséges) is van igény. Miért érnek ők kevesebbet, mint a mérnökök, vegyészek, közgazdászok? Miért "ciki" bölcsésznek lenni?

A pedagógia-pszichológia-andragógia hármas nem tudom, hogy a bölcsészkarokhoz tartozik-e még, de nyugodtan jöhetnek azokról is a vélemények.


2010. okt. 29. 19:03
1 2 3 4 5 6
 21/59 anonim ***** válasza:
45%
Tudom, hogy ez nektek fáj, de a felsorolt szakemberek járulnak hozzá egy nép kultúrájának fejlődéséhez, annak megismeréséhez. Az, hogy ismered a néped kultúráját, az alapműveltség része. Nem attól leszel művelt, hogy tudsz deriválni, vagy kapcsolási rajzot készíteni. Attól, hogy értelmesen hozzá tudsz szólni az ilyen, és ehhez hasonló témákhoz. Meg persze minden máshoz.
2010. okt. 29. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/59 A kérdező kommentje:

Szerinted vajon mit csinál egy művészettörténész? Várj, segítek... ha nem lennének művészettörténészek, a festményekről, szobrokról, faragásokról, díszítésekről, freskókról, rajzokról, edényekről, akármilyen művészeti dologról halvány lila fingunk nem lenne, honnan erednek, ki alkotta, nem ismernénk a népek művészeti stílusait, korszakait, ágazatait... pl. azzal foglalkoznak, hogy ilyen tárgyakat kutatnak, meghatároznak, esetleg múzeumokban dolgoznak, előadásokat tartanak róluk, könyveket írnak, mert vannak emberek, akiket ez érdekel.

Filozófus? filozofál. Már a filozófia szaknak én sem sok értelmét látom, maximum hobbi szinten, mert attól, hogy valaki elvégez egy filozófia szakot, még nem lesz filozófus. Viszont ha filozófiai művekkel szeretne foglalkozni, esetleg ilyeneket írni, az az ő dolga, aztán majd elválik, hogy alkot-e valami maradandót. De önmagában egy gyönyörű és nemes tudományág.

Néprajzos? Ez már egyfajta "szakirány" inkább a történelmen belül, de egy adott nép kulturáltjával, történelmével foglalkozik. Összefügghet a régészettel is, gyakran dolgoznak népi emlékek rekonstruálásán, és az adatgyűjtés sem egy utolsó munka. Foglalkoznak kultúrák közötti kapcsolatok, mind népi, mind nyelvi, mind hagyománybeli, vagy tárgybeli kapcsolatok keresésével. Ilyen munkákat persze többnyire régészeti kutatások során végeznek, vagy múzeumok felkérésére, esetleg saját projektként (ami ha eredményes igencsak hasznosítható). Konkrét munkahelyeket ezen kívül gondolom nem kell sorolnom, mivel többnyire ugyan az, mint a töriseknek.

2010. okt. 29. 23:56
 23/59 anonim ***** válasza:
41%

1) Mert kib@szott intellektuálisnak hiszitek magatokat

2) Lenéztek mindenkit

3) Tanulj meg integrálni

4) Be kell magolni 1-200 szót/hét, jajj, de sajnállak, nekünk programokat kell írni, programnyelveket kell megtanulni, s logikusan át kell látnunk a világot,, emellett nem árt, ha mindennel képben vagyunk, ja igen, és nyelvet is kell tudnunk többnyire felsőfokon

5) Nézzétek meg, hogy egy természettudományos szakon hányas átlagtól jár ösztöndíj, és nálatok, illetve, hogy évente hányan végzik el az egyik és a másik szakot. Pedig köztetek több az alter füves...

6) Ezek után világos, hogy huszadannyi munkával kaptok diplomát, mint mások

2010. okt. 30. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/59 anonim ***** válasza:
26%
Elvont hippi az összes. Kilométerekről látszik ki BTK-s és ki nem, néha keverhetők a művészetisekkel.
2010. okt. 30. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/59 anonim ***** válasza:
37%
Amikor kimész az utcára és 2 hét alatt bőrrákos leszel a naptól akkor is büszke leszel magyar nyelvedre meg irodalomra csak éppenséggel nem attól fogsz meggyógyulni akármilyen szépen is tudsz beszélni. A matematikusok, vegyészek, fizikusok és sok más természettudományokkal foglalkozó tudós azon dolgozik, hogy jobbá váljék ez a sárkupac addig a nagy bölcsészek lopják a napot és azon élvezkednek, hogy milyen szépen írnak.
2010. okt. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/59 A kérdező kommentje:

Végül is kib*szott felesleges az összes újság, könyv, verseskötet, minden, amit a művészetről tudunk, a történelem, a régészet, a nyelvünk, nyelvtanunk, a filozófia, de a tanárok és a tanítás is felesleges, a pszichológia is, sőt az idegen nyelvek és idegen kultúrák is feleslegesek, és az ezzel való foglalkozás mind naplopás. Igaz, hogy bölcsészek nélkül egy retkes szótár nem létezne, és egy normális nyelvtankönyv sem, nem lenne kapcsolatunk más országokkal, mert nem tudnánk velük kommunikálni.

Mellesleg ez egy irdatlan nagy kamu, hogy a mérnökök több nyelven beszélnének. A 3/4-e örül, ha van egy angol középfokúja, és pá. A legtöbb ott sír diploma előtt, hogy nyelvvizsgáznia kell.

Az az igazság, hogy szívesen minősíteném az összes bunkó hangnemben felszólaló hozzászólót, akik azt állítják, mi érezzük magunkat felsőbbrendűnek, de ők tekintenek másokat söpredéknek, mert nem azzal foglalkoznak, mint ők. Gyanítom, hogy az utóbbi 3 válaszoló a kérdést is lusta volt végigolvasni.

A válaszoló, aki pedig annyira felsőbbrendűnek hiszi magát, hogy szerinte nehezebb programozni, mint egyszerre 3-4 nyelvet tanulni, az el van tájolva. a 1-200 szavával is hetente, csak a japán/kínai szakosoknak legalább 100 írásjel a fejadagjuk hetente. Tanulj meg te egyszerre 4 nyelven, akkor én is megtanulok integrálni. És a 4 egyike se az angol/német/spanyol/francia/olasz kombó legyen.

Egyébként ha tudsz statisztikát mutatni a bölcsészkarok ösztöndíjátlagáról és más karok ösztöndíjátlagáról, akkor örömmel hallom, linkelheted. Addig meg ne beszélgessünk a levegőbe. Ugyanezt tudom mondani a végzettségre meg a foglalkoztatottságra is. Ha meg logikusan látnád a világot, és tisztában lennél mindennel, feltűnne, hogy egy országhoz, egy kultúrához nem elegendőek csupán mérnökök, ugyanúgy szükség van hozzá villanyszerelőre, kukásra és orvosra is mint szinkrontolmácsra...az a te bajod, hogy annyira el vagy telve magadtól, hogy csak fröcsögni tudsz, a realitáshoz meg közöd nincs. Értelmes válaszokat kértem, nem mocskolódást. Bár ez az agyi szint és a kisebbségi komplexus, amit tanúsítotok itt páran igazából válasz a kérdésre.

2010. okt. 30. 12:20
 27/59 anonim ***** válasza:
30%

Kedves kérdező, persze, hogy fontos a humán tudományok megismerése is, remélem, ezt senki nem vitatja. De itt konkrétan az BTK-s egyetemistákról volt szó.

Te azt próbálod bemesélni, hogy egy átlag BTK-s szak is van olyan nehéz, mint egy TTK-s, mérnöki szak. Ebben nincs igazad, tényleg nézd meg, hogy egyes szakokon milyen átlagtól jár ösztöndíj, illetve, hogy a felvettek hány százaléka végzi el. Ezek tények, és ezzel nem érdemes vitatkozni.

2010. okt. 30. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/59 anonim ***** válasza:
50%
Ha választani kellene a tudomány és a művészet között akkor én a tudományt választanám. Az azért fontosabb. (egy még nem egyetemista.)
2010. okt. 30. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/59 A kérdező kommentje:

[link] - ezt tudom ajánlani olvasásra.

Egyébként nekem akkor sem fogja valaki bemesélni, hogy mérnöknek tanulni nehezebb, mint 4 nyelvet tanulni egyszerre. Én ennyit tanulok. És nincs problémám a mérnökökkel, a felsőbbrendű és beképzelt emberekkel van problémám.

2010. okt. 30. 12:39
 30/59 A kérdező kommentje:
Utolsó: a művészetisek nem BTK-sok. A nyelvészet, az irodalom és a történelem is tudomány.
2010. okt. 30. 12:41
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!