Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ezt így hogyan gondolják egyesek?

Ezt így hogyan gondolják egyesek?

Figyelt kérdés
2020-as felsőoktatási törvényről van szó, amikor is bemeneti követelmény lett volna legalább egy emelt érettségi, plusz nyelvvizsga, pluszpontok nélkül. Ugyebár a nyelvvizsgát visszavonták, s a pluszpont is ugyanúgy jár. S még ma is hallom azt, hogy az eredeti verzió jobb lett volna. Természetesen olyanok mondják, akiknek még “csak” emeltjük sincs, s akkor kerültek be a felsőoktatásba, amikor ilyen 240 pont volt a határ. Nem egy ilyenről tudok. Csak azt nem értem, milyen alapon okoskodnak. Jól is nézne ki, ha a 80%-os emeltem egy sima, 80%-os középnek felelne meg. Nem is értem...
2021. máj. 13. 19:20
1 2 3 4 5
 31/44 anonim ***** válasza:
100%

" elég sokan nem kerülnének akkor be, úgy kapásból az 50-60%."

Igen tudom, és szerintem ez jó lenne. Így is hihetetlen túlképzés van, szakmunkás meg alig. Én azt gondolom, hogy ha felelennyi ember menne egyetemre, az jó lenne hosszú távon (nyilván akkor, ha ők helyette szakmát tanulnának). Én azt látom, hogy rengeteg a "megélhetési" egyetemsita, aki tanulni nem akar, csak végigbukdácsolja az alapképzést valami büfészakon, addig is van buli meg anyuci eltartja. Ma már kétkezi munkát senki nem akar végezni (nem a lapátolásra, meg a téglapakolásra gondolok csak, hanem bármilyen nem irodai, számítógépen végezhető munkára), mindenki a klímás irodában akar ülni. Részben ez vezetett a nagy szakmunkáshiányhoz is, ha sokkal nehezebb lenne elvégezni az egyetemet, meg bekerülni egyáltalán, akkor az kiegyenlítené valamennyire a viszonyokat.


"semmit nem igazol az az átkozott nyelvvizsga."

Azzal egyetértek, hogy nyelvvizsga nélkül is beszélhet valaki jól idegen nyelvet, meg nyelvvizsgával is lehet makogni össze-vissza, szóval nem feltétlenül arányos a nyelvtudással. De valahogyan szűrni kell a jelentkezőket. Egy ideális világban mindenkivel leülnének külön felvételi beszélgetésre, ott ellenőriznék a nyelvtudását. Csak erre nincs kapacitás, nem lenne olyan objektív mint a mostani nyelvvizsga, és nagyságrendileg több lenne a részrehajló döntés. Jogosítvánnyal sem tudnak sokan vezetni, van aki anélkül is tud, de mégesem várhatjuk el szerintem a rendőrtől, hogy közúti ellenőrzéskor kresz tesztet irasson, és ellenőrizze hogy el tudsz-e indulni emelkedőn kézifékkel, hanem csak simán elkéri a papírokat, és megnézi érvényes-e.


Azzal tökéletesen egyetértek, hogy se a nyelvvizsga, se a megfelelő érettségi, se a pontszám nem feltétlenül (bár azért általában igen) arányos a diák képességeivel, és azzal hogy mennyire tudná elvégezni az adott egyetemet, de az a helyzet, hogy valahogy muszály szűrni a jelentkezőket, és ennél jobb ötletem erre nekem nincs.

2021. máj. 14. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/44 A kérdező kommentje:
Igen, azzal talán én is egyetértenék, ha az 50 pont mondjuk nem 45, hanem pl 55%-tól járna. De azt elég nagy luxus kijelenteni, hogy ha valaki egy 70%-os emelt, plusz 80%-os középpel ne kerüljön egyetemre, mert semmi keresnivalója ott, hát... Ezt nem tudnám elfogadni. Tény, hogy több szakira lenne szükség, csak tudva levő az is, mennyire lenézik őket, talán ezért se választják sokan a szakmát, először szemléletmód váltásra is szükség lenne, s igenis az iskola is tanítsa meg az életre az embert, ha már 2. otthon, s tegyen különbséget xy és yx között, ne szólja le a tanító a kukásokat pl. Csak akkor felmerül a kérdés visszatérve, hogy fent tudná-e magát tartani az adott egyetem, ha kevesebben kerülnének be, vagy máskülönben az államisokat is átraknák költségesre. Én azt mondom továbbra is, arany középút, s ezzel a jelenlegi felállással teljesen egyetértek.
2021. máj. 14. 17:51
 33/44 A kérdező kommentje:
S NE tegyen különbséget.***
2021. máj. 14. 17:52
 34/44 A kérdező kommentje:
Amúgy én is kétkezi munkát végzek. Egy kertészmérnök. :D
2021. máj. 14. 18:04
 35/44 anonim ***** válasza:
óóó én is :D
2021. máj. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/44 A kérdező kommentje:
Csak jönnek a gondolatok. :D Amúgy az egyetem is olyan, s nem elhanyagolható, hogy fel kell hozzá nőni, én is 24 évesen mentem, nyilván, egy-két buli belefért, de igenis komolyan vettem, pedig én se kerültem be valami magas pontszámmal. Szóval, szerintem a korhatárt is ki kellene tolni, talán az lett volna előnyösebb, mint hogy most van-e valakinek nyelvvizsga papírja, vagy sem. Ugyanúgy lehet egy komolytalan ember.
2021. máj. 14. 18:10
 37/44 anonim ***** válasza:
100%

"De azt elég nagy luxus kijelenteni, hogy ha valaki egy 70%-os emelt, plusz 80%-os középpel ne kerüljön egyetemre, mert semmi keresnivalója ott, hát..."


Én azt gondolom, hogy ezek közepes eredmények. De szerintem az a kiindulási helyzet, hogy egyetemre felvettek számát kéne csökkenteni, a követelmények növelésével. Az hogy ehhez számszerűen mennyire kell a konkrét ponthatárt meghúzni, nekem mindegy.


Én villamosmérnök vagyok, és azt mondom, hogy az hogy ki mennyire lesz jó mérök, és mennyire tudja elvégezni az egyetemet, azzal írható le a legjobban, hogy matekból és fizikából milyen érettségit írt. Nyilván rengeteg kivétel van mindkét irányba, de egyszerűen a jelenelegi rendszerben (nem csak a pontszámításra gondolok, hanem alapból az oktatott tárgyakra, a számonkérések jellegésre stb) egyszerűen nincs ennél jobb fokmérője annak, hogy ki való egyetemre. Szerintem igazságtalan, szerintem messze van az ideálistól ez a rendszer, de egyszerűen nem tudok jobbat mondani, ami működőképes is lenne.

2021. máj. 14. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 A kérdező kommentje:
Az biztos, hogy vannak túltelített szakok, pl “gazdasági”, viszont, ha most egyszerűen nem adnának pontot az első emeltért, nyelvvizsgáért, akkor elég sok term.tud., tanári szak is veszélyben lenne. Ezt anno, 2018-19 körül az egyetemen is mondogatták az oktatók, hogy a munkájuk is veszélybe kerülhet, ha a 2020-as, eredeti felállást vezetik be. A hazai oktatás színvonala középiskolában pl, meg inkább hagyjuk. Ok, fel lehet készülni egy nyelvvizsgára otthon is, csak akkor minek plusz egy nyelvóra naponta az iskolában? Szóval többrétű itt a probléma, s ez nem feltétlen a diákok hibája.
2021. máj. 14. 18:36
 39/44 A kérdező kommentje:
Amúgy az emelt már 60%-tól ötös. :D
2021. máj. 14. 18:37
 40/44 anonim ***** válasza:
100%

Az érdemjegy senkit nem érdekel. A jó emelt érettségi 80%-nál kezdődik, de még az se a legcombosabb. Konkrétan gazdasági szakon egy kurzusom lefedte a teljes matek emelt érettségi tananyagának 2/3-at, a maradékot meg egy következő kurzus tartalmazta.


Lehet az oktatást szidni, de itt sokszor nem az oktatással magával van a gond, hanem a diákok hozzáállásával. Aki akar, az simán felkészülhet felkészítő könyvekből is, sőt már a neten is remek anyagok vannak fent.

2021. máj. 14. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!