Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért gondolják egyesek, hogy...

Miért gondolják egyesek, hogy a wikipédia olyan rossz forrás?

Figyelt kérdés
Az egyik tanárunk (OKJ) feladott házi dolgozatot, mondta, hogy írjuk bele a forrást is, valaki megkérdezte, hogy lehet-e wikipédiát forrásnak használni, és ezt válaszolta "Legyetek már igényesebbek... A wikipédia gagyi, bárki szerkesztheti." Na most azt eddig is tudtam, hogy igen, a wikipédiát bárki szerkesztheti (egyébként én is szerkesztem), viszont azt is sokszor láttam már, hogy a hülyeségeket legtöbbször gyorsan kijavítják, amikor pedig mégis hosszabb ideig megmarad a hülyeség rajta, akkor az azért van, mert amiről szól a cikk, az egy kevésbé népszerű téma. Ráadásul a cikkek egyre bővülnek (főleg az angol nyelvű wiki alapján), például a jaguárról szóló cikk 2 éve még így nézett ki: [link] most meg már így néz ki: [link] a tigriscápáról szóló alig több, mint 3 hónapja ilyen volt ilyen volt: [link] és ilyen lett: [link] a megalodonról szóló pedig kicsivel kevesebb, mint 5 hónapja ilyen volt: [link] és ilyen lett: [link] szóval folyamatosan fejlődik. Miért mondják akkor egyesek mégis, hogy gagyi?

2016. dec. 16. 17:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem gyagyi, de a helyén kell kezelni. Mivel sokan és állandóan szerkesztik, sajnos sosem tudhatod, hogy a tartalom helyes-e, vagy éppen kifogtad azt a pillanatot, amikor valaki beletrollkodott. Ez az egyik. A másik pedig, hogy a szócikkek minősége, főleg a magyar részé igen változó. Nyilván minél mélyebb ismeretről van szó, annál kisebb eséllyel találsz jó (vagy bármilyen) cikket. Szóval, ha biztosra akarsz menni, akkor egy szakértők által írt könyvhöz (vagy online lexikonhoz) kell fordulni.
2016. dec. 16. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%

A wikipédia jó, de laikusoknak szól.

Nem tekinthető szakirodalomnak.

2016. dec. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
33%
Azert mert a wikipediara boldog-bokdogtalan irhat barmit, ha regisztralt. Az adminok(?) csak javasolhatjak, hogy javits a fogalmazasmodon, tartalmon, ha hulyeseget irtal, de Te erre nem vagy koteles es akkor ott marad a hulyeseg, amit mas elolvas. Nem egy fontos temat taglalo szocikk van remes allapotban, tele hulyesegekkel.
2016. dec. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ez nem igaz utolsó, visszavonhatják a szerkesztést, ha hülyeség.
2016. dec. 16. 21:42
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ertem. En mas halottam. Akkor ez esetben sok helyen miert nem teszik meg? Pl ebben akkora baromsagok vannak, hogy csak fogtam a fejem:


[link]


Itt a kedves szocikkgyarto fogalnazni se tud:



[link]



Ezeknek nem kene megengedettnek lenniuk.

2016. dec. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Kedves Kérdező!

Azért tartják gagyinak, mert semmi sem tökéletes.


Amúgy meg, ha a tanár tiltja a Wikipédiát, mint forrást és, mint CTRL+C/CTRL+V oldalt, akkor a Wikipédiát forrásgyűjteményként és ihletadónak kezelni. :-)

2016. dec. 17. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Phoney válasza:
100%

Több okból is hiba magát a Wikipédiát forrásként megjelölni, de leginkább azért, mert két eset lehetséges:


1. A cikket megbízható, ellenőrizhető forrásokkal látták el. Ez esetben ellenőrizheted a forrásokat, és hivatkozhatsz közvetlenül azokra, nem a Wikipédiára.

2. Nincs rendesen forrásolva vagy nem ellenőrizhetők a források (pl. könyvek), úgyhogy a cikk eleve megbízhatatlan.


Ha nem tudod ellenőrizni a megadott forrásokat, akkor nem tudod, hogy mennyire jó a cikk. Ha egy ismeretlen, jó eséllyel laikus ember név nélkül leírt valamit, ami nem ellenőrizhető, akkor az nem forrás. A szerkesztő hazudhat a forrásról, félreértheti a forrást, félrefordíthatja a forrást stb. Attól, hogy érdekelte a szerkesztőt a téma, még lehet teljesen hülye hozzá. Minősített eset, mikor külföldi wikiből fordítja, de fogalma sincs, miről van szó, úgyhogy tiszta baromság az egész, de laikusként ez nem látszik, mert értelmes magyar mondatoknak tűnnek.


A magyar Wikipédiának sok területen nincs akkora hozzáértő lefedettsége, hogy csak a nagy számok törvénye alapján forrásként lehessen kezelni. Az angol wikin már esetleg lehet ezzel érvelni, mivel azt a fél világ szerkeszti, és ott minden egyes apró témakörre jut legalább 20 kocka, aki ért hozzá.


Én is szerkesztem, és pont elég olyan, elsőre jónak tűnő, de értetlen laikus által rosszul megírt cikkel találkoztam már, ami évek óta úgy szar, ahogy van. Az nem érv, hogy „hát van, amit kijavítanak”... van, amit meg nem.

2016. dec. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag a kérdésedben benne van a válasz. A wiki sok esetben igénytelen, különösen szakmai jellegű témáknál, hiszen számos esetben butaságokat és súlyos elvi hibákat tartalmaz.


A másik, hogy bárki azt ír bele, amit akar. Lektorálva nincs.


A házidolgozatnak önálló munkát kell tükröznie, ami magába foglalja a szakirodalomkutatást.


Amikor a forrást beleírod az irodalomjegyzékbe, annak olyannak kell lennie, hogy akár 20 év múlva is vissza lehessen keresni.



A szakirodalom egyrészt lehet pl. könyv, amit ugye lektoráltak, másrészt elektronikus anyagok.


Most már az interneten sokminden fellelhető, csak sokszor nem tudják használni az emberek, így fals információkhoz jutnak. A hülyeség meg persze korlátlanul terjed, "egy bolond százat csinál..."


Ha hiteles információkhoz akarsz jutni, akkor szakmai honlapokat kell nézegetni, ill. korábbi szakcikkeket.


Ezenkívűl van már egy csomó elektronikus könyv, amelyek megbízhatók. Ilyenekből állítsd össze a dolgozatot, nem pedig a wikiből...


A dolgozatnál pedig a forrás feltüntetésénél a következőt kell használni:


Szerző: A könyv címe, Kiadó, kiadás éve.


Csak így híteles, utánkereshető és korrekt a forrásmegjelölés!

2016. dec. 18. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!