A-√a-2/a-5√a+6=? Ennek mi a levezetése?
a-√a -2
-----------=
a-5√a +6
Ha bevezetünk másik ismeretlent, például √a=x, amiből következik, hogy a=x², akkor ezt a törtet kapjuk:
x²-x-2
-------
x²-5x+6
Gondolom, ilyet már oldottál meg; fel kell írni a számlálót és a nevezőt szorzatalakban, ehhez meg kell határoznunk a gyökeiket, vagyis az x²-x-2=0 és x²-5x+6=0 egyenleteket kell megoldanunk; az első megoldásai -1 és 2, a másiké 2 és 3, tehát a számláló felírható (x+1)*(x-2) alakban, a nevező (x-2)*(x-3) alakban, innen már látható, hogy (x-2)-vel lehet egyszerűsíteni, így marad (x+1)/(x-3) a törtből. Itt visszaírjuk x helyére √a-t, tehát a végeredmény (√a+1)/(√a-3), ahol a≥0, de a≠9 és a≠4.
"1 és 2, a másiké 2 és 3" ebből, h lesz
"(x+1)*(x-2) alakban, a nevező (x-2)*(x-3)"
-Miért lesz a 2-ből -2?
-A nevezőben a 2 és 3-ból miért lesz -2 és -3?
-(x+1)*(x-2) ebből miért, hogy lesz szorzat?
Köszönöm a segítséget.
Csináltam csak évekkel ezelőtt, ezért van pár biztosan alapvető dolog ami gondot okoz.
Ezért kérdeztem rá az előző kommentemben, mert azok nem állnak össze.
Vegyük például az (x+1)*(x-3) példát. Ha kibontjuk a zárójelet a tanult módon, akkor x^2-3x+1x-3-at kapjuk, összevonás után x^2-2x-3-et, tehát a szorzatalakból könnyen tudunk polinomalakot csinálni. A következő kérdés az, hogy a polinomalakból hogyan tudunk szorzatalakot csinálni, erre a válasz az, hogy abból kell kiindulni, hogy akármelyik alakot nézzük, ha x helyére ugyanazt a számot írjuk, akkor ugyanazt az értéket kapjuk (elvégre a két alak egyenlő). A szorzatalakban az a szerencsés, hogy ha valamelyik tényezője 0, akkor a szorzat értéke 0, tehát ha tudjuk a polinomalak gyökeit, akkor át tudjuk írni szorzatalakba is; ha megoldjuk az x^2-2x-3=0 egyenletet, akkor -1-et és 3-at kapunk, így már csak az a kérdés, hogy mit írjunk fel, hogyha x helyére beírjuk a számokat, akkor valamelyik 0 lesz. A válasz az, hogy az x+1 és az x-3-at keressük, tehát szorzatalakja (x+1)*(x-3). Kicsit változik a történet, hogyha a főegyüttható nem 1, például a 3x^2-6x-9 esetén ugyanúgy 1 és -3 lesznek a gyökök, tehát (x-1)*(x+3) alakra jutunk, viszont kibontás után nem az eredetit kapjuk vissza, de ha a 3-as szorzóval korrigáljuk, tehát 3*(x-1)*(x+3) alakra hozzuk, az már jó lesz.
Persze nem mindegyik írható át ilyen alakra, például az x^2+1 sem, mivel nincsenek gyökei.
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy ha egy másodfokú függvény főegyütthatója a, gyökei s és t, akkor felírható a*(x-s)*(x-t) alakban.
„Szép” másodfokú kifejezések esetén persze nem muszáj ezt a fajta megoldást követni, megoldható teljes négyzetté alakítással is.
Így még rosszabb...
Csak arra lettem volna kíváncsi, h az
x²-x-2=0 és x²-5x+6=0 egyenleteket megoldottuk;
az első megoldásai -1 és 2, a másiké 2 és 3, tehát
Aztán mik a következő lépések?
Hogy lett ebből (x+1)*(x-2) / (x-2)*(x-3)?
Sajnálom, de így túl bonyulolt, de nagyon köszönöm a választ.
Annak az elméletét írtam le, vagyis hogy miért "kivonni" kell a gyököket.
Ha ezt nem érted, akkor a másik megoldás szerint próbáljunk meg eljárni;
x²-x-2, ebből teljes négzetet csinálunk az (a-b)²=a²-2ab+b² azonosság segítségével; a=x, ez adott, most azt kell megnézni, hogy b helyére mit írjunk, hogy -x lesz kibontás után, erre az a válasz, hogy 0,5-et, mivel akkor -2*x*(-0,5)=-x lesz, tehát amit kerestünk, az az (x-0,5)², viszont ha ezt kibontjuk, akkor x²-x+0,25-öt kapunk, viszont nekünk a végén -2 van, tehát le kell vonnunk 2,25-öt, így lesz (x-0,5)²-2,25 a keresett alak. Innen az a²-b²=(a+b)*(a-b) képlettel tudunk továbbmenni; mivel 2,25=1,5², ezért a képletben a=x-0,5, b=1,5, így kapjuk az (x-0,5+1,5)*(x-0,5-1,5)=(x+1)*(x-2) alakot.
A másikkal ugyanez végigzongorázható.
Van egy ilyen azonosság, hogy:
ax^2 + bx + c = a(x-x1)(x-x2) = 0
Ha behelyettesíted, akkor:
(x-(-1)(x-2) = (x+1)(x-2)
A másik képletnél ugyanígy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!