KÉMIA?! Mi ennek a példának a levezetése és a megoldása?

Hány cm3 40 tömeg%-os, 1,18 g/cm3 sűrűségű sósavoldatot kell adni 1 dm3 desztillált vízhez, hogy 10 mol/dm3 -es, 1,16 g/cm3 sűrűségű oldatot kapjunk?

2017. aug. 22. 08:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Több féleképen is meg lehet oldani a feladatot.

A. Verzió Keverési egyenlet


ax + by = (a+b)*z

ahol:

a : első oldat mennyisége

x : első oldat koncentrációja

b : második oldat mennyisége

y : második oldat koncentrációja

z : keletkező oldat koncentrációja


Fontos, hogy az adatok konzisztensek legyenek, tehát ha a koncentráció tömeg%, akkor a mennyiség tömeg legyen


a= ?

x= 40

b :

1 dm3 legyen 1 kg ( ez csak 4°C -on igaz, mivel hőfokot nem írtak ez legális)

b= 1 kg ( tehát "a"-t is kg-ban fogjuk megkapni )

y= 0 ( mert nincs sósav a vízben )

z :


n(HCl)= 35.5 + 1 = 36.5 g/mol

1 Liter oldatban 10 mol = 10*36.5 g = 365 g

100 cm3 oldatban : 365*100/1000 = 36,5g tehát az oldat 36,5%-os


z=36,5



Egyenlet:

a * x + b * y = (a+b)*z

a * 40 + 1 * 0 = (a+1) * 36,5

40a=36,5a+36,5

3,5a=36,5

a=10,43

m=10,43 kg

Ró=1,18 g/cm3 = 1,18 kg/dm3

V= m/Ró = 10,43/1,18 = 8,839 dm3


8839 cm3 oldat szükséges

2017. aug. 22. 18:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!
2017. aug. 23. 06:53