________________________________ ________________________________

√4 x cos^4(x) + 12 x sin^2(x) - 3 + √4 x sin^4(x) + 12 x cos^2(x) - 3


[link]


2015. okt. 11. 18:57
 1/5 bongolo ***** válasza:

Nézzük az első gyök alatti kifejezést:

4·cos⁴x + 12·sin²x - 3

= 4·cos⁴x + 12(1-cos²x) - 3

= 4·cos⁴x - 2·6·cos²x + 9

= (2·cos²x - 3)²


A másikból teljesen hasonlóan ez lesz: (2·sin²x - 3)²


A teljes bal oldal:

√((2cos²x - 3)²) + √((2sin²x - 3)²)

Ha valami négyzetéből gyököt vonunk, valami abszolút értékét kapjuk:

= |2cos²x - 3| + |2sin²x - 3|


A 2cos²x illetve 2sin²x is 0 és 2 közötti érték, azokból 3 kivonásával -3 és -1 közötti értékek lesznek, ezért az abszolút érték megnegálja őket:

= 6 - 2cos²x + 3 - 2sin²x

= 6 - 2(sin²x + cos²x)

= 4


Tehát x-től függetlenül teljesül az egyenlőség.

2015. okt. 11. 20:59
 2/5 A kérdező kommentje:

majdnem tiszta. :)


még az nem világos, hogy hogyan sikerült kihozni a felsőből az alsót? :)


= 6 - 2cos²x + 3 - 2sin²x

= 6 - 2(sin²x + cos²x)

2015. okt. 11. 22:21
 3/5 A kérdező kommentje:

nem vagyok benne biztos, de esetleg nem így van?

:) így minden jónak tűnik.


= |2cos²x - 3| + |2sin²x - 3|

= 3 - 2cos²x + 3 - 2sin²x

= 6 - 2(sin²x + cos²x)

= 4

2015. okt. 11. 22:34
 4/5 bongolo ***** válasza:

Igen, bocs, ott elrontottam.

Eredetileg nem akartam ilyen részletesen kifejteni, abból maradt ott a 6.

2015. okt. 12. 12:13
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :)
2015. okt. 12. 16:55