Mi ennek a fizika feladatnak a levezetése?

Vonat és autó halad állandó sebességgel. Adott időpontban a vonat 2,4 km-rel jár az autó előtt. Mennyi idő alatt és mekkora úton éri utol az autó a vonatot, ha az autó sebessége 64,8 km/h , a vonaté pedig 54 km/h?
2009. jan. 14. 20:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Először is felírjuk az adatokat SI-ben. (számítsd át a sebességeket m/s-re). Utána felrajzolunk két párhuzamos szakaszt,ezek az utakat jelölik.

-----V----------X

A---------------X


Az X-nél fognak találkozni. A vonat és az X távolságát jelöljük s-sel, tehát a vonat ennyi utat tesz meg, amíg találkoznak.


Az autó által megtett út pedig egyrészt a vonat és az autó közötti távolság, azaz 2400 méter, másrészt pedig a vonat és az X közötti távolság. Tehát az autó által megtett út: sa = s + 2400 m


A következő az, hogy megnézzük, mennyi ideig haladnak egymás mellett.


v = s/t a képlet, innen t = s/v


Mindkét járműre:


tvonat = s/vvonat

tautó = (s + 2400m) / vautó


Igen ám, de a két időtartam megegyezik, hiszen egyszerre haladnak, tehát


s / vvonat = (s + 2400 m) / vautó


Innen számold ki! :)


-falcon-

2009. jan. 14. 21:20
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos elcsúszott a két szakasz, de remélem, érthető :)



----V------X

A----------X

2009. jan. 14. 21:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem értek különösebben a fizikához, de nem egyszerübb úgy, hogy a sebességkülönbséggel elosztjuk a távolságot? Úgy értem, hogy a táv 2400 m. A sebességkülönbség 10,8 km/h, ami 3 m/s. Utolérni tehát 2400/3 mp múlva fogja, ami 800, vagyis 13 perc 20 mp.

Vagy ez nem elég szakszerü? Tényleg érdekelne.:)

2009. jan. 15. 00:00
 4/6 anonim ***** válasza:

Persze, jó ez a megoldás, csak ugye a kérdező a levezetést kérte, emiatt nem annyira "szakszerű", de az elképzelés jó.


Úgy lehet levezetni ezt a megoldást, hogy felírjuk a vonat és az autó által megtett utak képleteit:


(1) svonat = vvonat * t

(2) sautó = vautó * t


mivel sautó = svonat + 2400 m, ezért (2) írható úgy is, hogy


(3)svonat + 2400 m = vautó * t


Vonjuk ki a két egyenletet egymásból, tehát (3)-(1)


svonat + 2400 m - svonat = vautó * t - vvonat * t


Összevonva, t-t kiemelve, átrendezve:


t * (vautó-vvonat) = 2400 m


t = 2400 m /(vautó-vvonat)


Tehát az általad javasolt megoldásnak ez lenne a levezetése.


-falcon-

2009. jan. 15. 11:40
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Értem. Köszönöm szépen, hogy elmagyaráztad! :)
2009. jan. 18. 20:49
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen! :)
2009. jan. 18. 20:55