Mi a megoldása ennek a fizika feladatnak? Avagy Hogyan kell egy lejtőn egy test felhúzása közben elvégzett munkát kiszámolni?


Szüret után egy almával megrakott 18 kg tömegű ládát gyorsítás nélkül tolunk fel egy 6 m hosszú, 1,4 m magas lejtőn. Mennyi munkát kell végeznünk, ha a súrlódási erő nagysága 72 N?


És lécci magyarázzátok el, hgyo mi miért van (nem kell annyira részletesen). Ez egy versenyfeladat, csak nem tudom, hogy lejtőn hogyan lehetne kiszámolni a munkát, mert az oké hogy egyenes felületen az erő szorozva a távolsággal, de itt most akkor mit számoljak????


Előre is köszönöm!


2011. jan. 31. 22:08
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

a munkának két összetevője van : egy emelés a lejtő tetejére a gravitációs erővel szemben, valamint a súrlódási erővel szemben végzett munka


a gravitációs erővel szemben végzett munka W(1)=m*g*h a hol h a lejtő magassága


A súrlódási erővel szemben végzett munka W(2)=F(s)*s ahol az s a lejtő hossza ( a súrlódási erő hatásvonala a lejtővel párhuzamos


W=W(1)+W(2)=18kg*1,4 m*9,81m/s^2+72N*6 m=389,212 Nm

2011. febr. 1. 10:35
 2/2 A kérdező kommentje:
most már lement a verseny, de azért köszönöm, hátha máskor kell..... :D
2011. febr. 2. 17:08