Mekkora megnyúlást okoz ugyan ezen a rugón egy 60kg tömegű test? Fizika :/


1 cm a megnyúlás és 10 g tömegű test van ráakasztva

akkor mekkora a megnyúlás? Léci segíts ha tudod, hogyan kell kiszámolni. Köszi


2011. márc. 8. 14:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem értem a feladatot de azért megpróbálom...:)Majd találd ki melyik kell neked.

1.)A rugó rugóállandója(direkciós állandója, jele nagy D)1 N/cm.Ráakasztunk egy 10 g tömegű testet.Mekkora a rugó megnyúlása?

Ekkor:

m=10g=0,01kg -> Fg(gravitációs erő, vagy a rugóra ható lefele irányuló erő)=0,1 N

mivel a rugó 1N erő hatására 1 cmt nyúlik meg(D), 0,1 N erő hatására 0,1cmt, tehát x=0,1cm(A rugó megnyúlása 0,1 cm)


2.)A rugó 1 cm-rel van megnyúlva, mivel egy 10 g tömegű teht van ráakasztva.A kérdés, hogy mekkora a rugóállandója(direkciós állandója, jele nagy D)?

Ekkor:

m=10 g=0,01kg -> Fg(gravitációs erő)=0,1 N

x=1 cm (a rugó megnyúlása)

D=F/x(a rugóállandó egyenlő a rugóra ható erő és a megnyúlás hányadosával, ezt a rugóállandó mértékegységéből is kitalálhatod(N/cm)mivel a N az erő mértékegysége, a cm a hosszúságé, azaz itt csak a megnyúlásé lehet.)

Tehát D=F/x=0,1 N/1cm=0,1 N/cm

2011. márc. 8. 14:53
 2/8 anonim ***** válasza:
Bocsi elnéztem a kérdést...
2011. márc. 8. 14:54
 3/8 anonim ***** válasza:

Csak a második lehetőséget nézd(az első válaszban).

Ekkor tehát megkaptad a rugóállandót(D=0,1N/cm)

Tudjuk, hogy D=F/x

Ebből: x=F/D

(x a megnyúlás)

F erő a 60 kgos testre ható gravitációs erő.->F=600 N

Ekkor tehát x = F/D = 600N / 0,1N/cm = 60cm

Remélem érted:D

2011. márc. 8. 15:01
 4/8 A kérdező kommentje:
igen, köszönöm :)
2011. márc. 8. 15:23
 5/8 anonim válasza:

NEM 60 cm a megnyúlás...

Előttem szólónak: 600 / 0,1 = 6000, de hagyjuk a rugóállandót, nem kell ide.

60 kg = 60000 g

Egyszerű egyenes arányosság:

Ha egy 10 g-os testnél 1 cm a megnyúlás, akkor egy 6000-szer nagyobb testnél 6000-szer nagyobb lesz a megnyúlás.

Tehát a rugó 6000 cm-t (60 m-t) nyúlik meg, ha ki nem akad.

2011. márc. 8. 16:18
 6/8 anonim válasza:
Kis helyesbítés: "Ha egy 10 g-os testnél 1 cm a megnyúlás, akkor egy 6000-szer nagyobb TÖMEGŰ testnél 6000-szer nagyobb lesz a megnyúlás."
2011. márc. 8. 16:19
 7/8 anonim ***** válasza:

Tényleg, bocsi, csak először úgy írtam hogy osztottam aztán a mértékegységnél rájöttem, hogy vmi nem jó, az meg úgy maradt:)

A rugóállandót meg azért kevertem bele mert rosszul értelmeztem először a feladatot(csak az alsó szöveget néztem) és ott belekeveredett, aztán meg a logikus gondolkozás kimaradt...:D

Igazad van:)

2011. márc. 8. 20:03
 8/8 anonim válasza:
Nem könnyű
2017. nov. 29. 23:09