Mekkora a test gyorsulása? (Fizika, Kinematika)


Az alábbi feladaton nem tudok eligazodni. Nem megoldást szeretnék, hanem tippet, vagy példát, ami alapján megértem.


Egy test az x tengely mentén mozog. Helyzetét az alábbi összefüggés adja meg:


x(t)=1.7m/s4 t4 -3.4m/s2 t2 +8m

Hány m/s2 a test gyorsulása a 8.8s időpontban?


2011. okt. 25. 23:13
 1/8 bongolo ***** válasza:

Tanultatok deriválni?

A sebesség az elmozdulás idő szerinti deriváltja, a gyorsulás pedig a második derivált.

2011. okt. 25. 23:50
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, így már nagyjából világos, mindjárt kiderül:)
2011. okt. 26. 10:47
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem, még mostsem sikerül..Irnál nekem egy végeredményt, vagy hogy hogyan kezdjem el?
2011. okt. 26. 10:54
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor folytatom „bongolo“ válaszát:


x(t) = 1,7*t⁴ – 3,4*t² + 8


Az első deriváltja:


x(t)' = (1,7*t⁴ – 3,4*t² + 8)' = 1,7*4*t³ – 3,4*2*t = 6,8*t³ – 6,8*t


A második deriváltja:


x(t)" = (6,8*t³ – 6,8*t)' = 6,8*3*t² – 6,8 = 20,4*t² – 6,8


x(8,8)" = 20,4*(8,8)² – 6,8 = 20,4*77,44 – 6,8 = 1579,776 – 6,8 = 1572,976 ms⁻²

2011. okt. 26. 16:45
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, így már Értem:)

Lenne még 2 tipusú.. Ha esetleg valaki ráér, hálás lennék valami kiindulási segítségnek.


Egy test az x tengely mentén mozog. Helyzetét az alábbi összefüggés adja meg:


x(t)=5.4m sin(1.1 1/s *t+5.7)

Hány m/s a test sebessége a 9.3s időpontban?


ÉS


x(t)=3.6m e-t/(8.5s)

Hány m/s a test sebessége a 4.7s időpontban

2011. okt. 28. 17:42
 6/8 anonim ***** válasza:

Akkor kezdem megint „bongolóval“.


Idézem:


„A sebesség az elmozdulás idő szerinti deriváltja, ...“


Akkor mit jelent ez? Egyszerűen deriváljuk a helyzetet megadó függvényt, vagyis:


x(t) = 5,4*sin(1,1*t + 5,7)


v(t) = x(t)' = [5,4*sin(1,1*t + 5,7)]' = 5,4*cos(1,1*t + 5,7)*1,1 = 5,94*cos(1,1*t + 5,7)


v(9,3) = 5,94*cos(1,1*9,3 + 5,7) = 5,94*cos(10,23 + 5,7) = 5,94*cos15,93 =

= 5,94*cos(2*2*π + 3,36363) = 5,94*cos(3,36363) = 5,94*(–0,97545) = –5,794177840696 m/s


A negatív sebesség azt jelenti, hogy az adott pillanatban a test az ellenkező irányban mozog (itt egy ide-oda oszcilláló mozgásról van szó).

2011. okt. 28. 19:21
 7/8 anonim ***** válasza:

Itt ugyanaz a helyzet, mint az előző kérdésnél.


x(t) = 3,6*e^(–t/8,5)


v(t) = x(t)' = [3,6*e^(–t/8,5)]' = 3,6*e^ (–t/8,5)*(–1/8,5) = 0,42353*e^(–t/8,5)


(ez meg egy csillapított szabad rezgés burkológörbéje lehetne)

2011. okt. 28. 20:28
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, Most már világos, a többi is sikerült :)
2011. okt. 28. 22:00