Mekkora a gyorsulása az ábrán látható testnek? (g=9,81m/s2).


Tudna nekem valaki ebben segíteni? Az is jó ha a megoldás lépéseit leírnátok! Köszönöm szépen!!

[link]


2008. okt. 6. 13:42
 1/1 anonim ***** válasza:

1. A gyorsulást végső soron majd úgy kell kiszámolni, hogy az F = m*a képletet vesszük alapul, azaz a = F/m. Tehát ki kell számolni az eredő erőt, ami a testre hat. Az m adott, azzal csak a legvégén kell foglalkozni.


2. Berajzolod a testre ható erőket, mindenekelőtt az Fg-t, és azt felbontod lejtővel párhuzamos illetve lejtőre merőleges összetevőkre. Ugye, ilyen volt az előző feladat :D


3. Kiszámolod a lejtővel párhuzamos összetevő nagyságát a szögfüggvényekkel. Ha nem lenne súrlódás, akkor ez az erő gyorsítaná a testet a lejtőn lefelé.


4. Mivel van súrlódás,ezért a súrlódási erőt is ki kell számolni.


5. A gravitációs erő lejtővel párhuzamos összetevője "húzza" a testet lefelé, a súrlódási erő viszont tartaná vissza. Tehát le kell belőle vonni a súrlódási erőt, így az F = Fgx-Fs erő fogja a testet gyorsítani. (ha olyan koordináta-rendszert veszünk fel, ahol x a lejtővel párhuzamos, y arra merőleges).


6. Lásd az 1. pontot :)


Sok sikert!

2008. okt. 6. 16:53