Fizika, Léci segíts ha tudod! Mennyi a test helyzeti energia stb?


3kg tömegű testet elejtünk 10m magasból!

Mennyi a test helyzeti energia ?

mozgási energia?

összes energia ?

sebessége:

10 m-nél?

8 m-nél?

0 m-nél?

Léci ha tudod segíts lécives!


2011. ápr. 5. 14:33
 1/1 anonim válasza:

Mivel ez egy alap fizikafeladat és hogyha nem említik akkor nincs légellenállás, de azért én is kikötöm hogy az alábbi megoldás csak konzervatív rendszerben fog működni.


Végig a mechanikai energiamegmaradás törvényét kell használni:


E= Epotenciális + Ekinetikus= (1/2)(m)(v^2) + mgh = állandó


a, Tíz méter magasan:

- Itt épp elengeded ezért nem mozog szóval mozgási energiája nulla.

- Mivel tudod a tömegét és a magasságát is ezért (amennyiben a földfelszínt (0m) veszed a nullszintnek (nulla energia vagy nulla pontenciál szintnek)) akkor a helyzeti energiáját megkapod az

E= mgh

formulából (ha nem tudod miért ezt a formulát használjuk nézd meg a tankönyvedben ott biztos szebben levezetik mint ahogy én elmondanám). g=10-el számolva:

E=300J


avagy:

E= Epotenciális + Ekinetikus= (1/2)(m)(v^2) + mgh = 0 + (3)(10)(10) = 300J


b, Nyolc méter:

- Van mozgási és helyzeti energiája is. Azt mondhatod, hogy mivel két méterrel lejjebb került csökkent a helyzeti energiája viszont épp ennyivel nőtt a mozgási energiája. Mivel már tudod, hogy a rendszer össze energiája 300J egyszerűen kivonod belőle a mostani helyzeti energiáját, hogy megkapd a mozgásit.


E= Epotencialis + Ekinetikus= (1/2)(m)(v^2) + mgh = 300J

->

300J - mgh= Ekinetikus = 300J - (3)(8)(10)= 60J


c, Nulla méternél:

- Csak mozgási energiája van méghozzá (mivel most már potenciális energiája nincs) épp annyi amennyi potenciális energiája volt a kezdetben:


E= Epotencialis + Ekinetikus= (1/2)(m)(v^2) + mgh = 300J

->


E= Epot + 0= 300J

->

Epot= 300J



Mint látod a tanulság az hogy a rendszer összes energiája állandó lesz.

2011. ápr. 5. 16:00