Valaki segít ennek a feladatnak a megoldásában (fizika)?


Egy autóversenyző a versenyt 80 km/h-s átlagsebességgel akarja teljesíteni. A verseny 20-20 km hosszú. 2 szakaszból áll a versenypálya. Az elsőn csak 40 km/h-val tud menni. Vagyis a másodikon 120 km/h-val kell mennie ahhoz, hogy teljesítse célját.

Miben halt meg a versenyző?

Tudni kell, hogy egy hegyen keresztül kell mennie az autóversenyzőnek.

Van egyáltalán értelme/megoldása a feladatnak?


2010. szept. 12. 13:31
 1/2 A kérdező kommentje:
A versenyző egyébként csak a célba érkezése után halt meg.
2010. szept. 12. 13:32
 2/2 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom, hogy ez egy kicsit becsapós feladat.

Először is, az átlagsebességet nem úgy számoljuk ki, hogy a két szakaszon mért sebességeket átlagoljuk. Tehát a 120 km/h nem jó. Az átlagsebességet úgy számoljuk ki, hogy az összes utat elosztjuk az összes idővel. Tehát:


80 km/h = sö / tö, azaz 80 km/h = 40 km / tö


Ebből kiderül, hogy ha a 80 km/h átlagsebességhez összesen fél óra alatt kell teljesíteni a távot.


Nézzük most az első szakaszt:


v1 = s1 / t1, azaz 40 km/h = 20 km / t1


Kifejezve t1-et: t1 = 0,5 h


Azaz: a megadott adatok alapján fél óra alatt teljesíti az első szakaszt. TEhát, az előirányzott fél órát már ott eltöltötte, így az átlagsebesség kiszámolásánál figyelembe vett összes idő biztos, hogy több lesz, mint fél óra. Így szegény autóversenyző nem tudja teljesíteni az előírt átlagsebességet.


Remélem, jó, de ha valaki lát benne hibát, szóljon!


-falcon-

2010. szept. 12. 15:24