Fizika? Egy fizika feladat megoldásában kérem a segítségetek.


Tehát: Egy 1kg tömegű testre 5 mp-is 10N erő hat és utánna 10mp-ig erőhatás nélkül gurul. Mennyi utat tesz meg enny idő alatt? (azaz 15mp alatt).

Előre is kösz.


2011. máj. 16. 16:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Adott

m = 1 kg

F = 10 N

t1 = 5 sec

t2 = 10 sec

s = ?

----------


Az m tömegű testet F erő gyorsítja.

Az

F = m*a

összefüggésből a gyorsulás

a = F/m

Ezzel a gyorsulással t1 idő alatt

v = a*t1

sebességre tesz szert,

majd ezzel mozog t2 ideig, a megtett út

s = v*t2

Ha most ebbe a képletbe behelyettesítesz, akkor

s = a*t1*t2

s = (F/m)*t1*t2

2011. máj. 16. 18:00
 2/4 A kérdező kommentje:
kösz
2011. máj. 16. 18:21
 3/4 anonim ***** válasza:

És hol van a t1-idő által megtett út? Ezt bizony kihagytad:

A t1 idő által megtett út:


s1=(a/2)*t1^2


ahol: a=F/m

-------------


Ebből: s1=(F/2m)*t1^2.


A t2 idő által megtett út, mint említődött:


s2=a*t1*t2=(F/m)*t1*t2


Az összes megtett út (t1+t2=15 sec alatt):


s=s1+s2=(F/m)*(0,5t1^2+t1*t2)=10*(12,5+5*10)=10*62,5


s=625méter.

--------------

-----------

-----------

2011. máj. 16. 20:06
 4/4 anonim ***** válasza:

Jogos! :-)

Mikor átnéztem a példát, még eszemben volt, mire leírtam, elfeledkeztem az a gyorsítás alatt megtett útról.

Az eredmény ok! :-)

2011. máj. 17. 00:09