Köszi a segítséget előre is.


Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 2.4 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora erő ébred a csigán átvetett kötélben, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 2.7 kg, a másiké 3300 g? (A kötél nyújthatatlan.)


2011. okt. 20. 11:36
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

m₁ = 3.3 kg (a távolabbi test)

m₂ = 2.7 kg (a közelebbi test)

m₃ = 2.4 kg (a ráakasztott test)


Az egész rendszer össztömege M = m₁+m₂+m₃ = 8.4 kg


Nem írtad, úgyhogy gondolom súrlódás nincs.


A rendszert az m₃-ra ható gravitáció gyorsítja:

G = m₃·g

A teljes rendszer közös gyorsulása M·a=G-ből számolható,

a = G/(m₁+m₂+m₃)


Az m₁ és m₂ közötti kötélben annyi erő ébred, amennyi m₁-et gyorsítja:

F₁ = m₁·a = m₁·G/(m₁+m₂+m₃)


A csigán átvetett kötélben annyi erő ébred, amennyi m₁+m₂-t gyorsítja:

F₂ = (m₁+m₂)·a = (m₁+m₂)·G/(m₁+m₂+m₃)


Ezek alapján számold ki őket (igaziból csak F₂ volt a kérdés...)

2011. okt. 20. 14:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Kösziii!!!
2011. okt. 20. 16:00