FIZIKA! A feladat nem fért ki, lent van, segítesz?


légyszi fontos! megoldás menete kellene, meg a logikája.


Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 4.7kg tömegű testet akasztunk. Mennyi a rendszer gyorsulása, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 2.1kg, a másiké 1,3kg? A kötél nyújthatatlan.


2011. okt. 25. 13:08
 1/4 bongolo ***** válasza:

Az egész rendszert a 4.7 kg tömegű test súlya mozgatja csak. Tehát a mozgató erő F=4.7g


Az egész rendszer tömege együttesen m=4.7+2.1+1.3 kg. Ekkora tömeget kell gyorsítani.


Más erő nem hat rájuk a mozgás irányában (a súrlódás nem volt megadva, tehát bizonyára elhanyagolható), ezért ezt az egyetlen képletet kell alkalmazni:


F = m·a


amiből

a = F/m

ahol F meg m azok, amit femntebb írtam.

2011. okt. 25. 15:46
 2/4 bongolo ***** válasza:

Hogy egyértelmű legyek: Fent írtam az első sorban, hogy F=4.7g

Abban ugye egyértelmű, hogy g a nehézségi gyorulás, amit 10 m/s²-nek szoktunk venni (de 9.81 m/s² jobb közelítés)

2011. okt. 25. 15:49
 3/4 BKRS ***** válasza:

A logo test tomeget jeloljuk m-mel es a rendser ossztomeget M-mel.

szerintem a gyorsulas mg/M lesz.


M = 4.7+2.1+1.3= 8,1kg

a gyorsulasuk :

mg/M = 46,10700/8,1 m/s^2 = 5,69222222 m/s^2


Ez azert mukodik igy mert:

A logo tomegre hat mg ero lefele, es T ero felfele (a kotel feszulesebol szarmazo ero)

ma = mg-T


a= (mg-T)/m

A fenti ket targy ossztomege legyen N. Nekik is az a gyorsulasuk, ami a lefele meno testnek:

T= Na

T = N(mg-T)/m

mT = Nmg -NT

T(N+m) = Nmg

T=Nmg/(N+m)= Nmg/M

Na=Nmg/M

a= mg/M

OK, ugy tunik jol emlekeztem a fenti eredmeny szerintem jo lesz.

2011. okt. 25. 16:03
 4/4 A kérdező kommentje:
huhh, köszi :DD
2011. okt. 25. 16:27