Két korcsolyázó halad egymás után, az elöl lévő tömege 67 kg, sebessége 12. 0 m/s, a másik sebessége 45.36 km/h. Amikor utoléri az elöl haladót összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 12.29 m/s sebességgel.2011. okt. 28. 01:49
1/4 anonim válasza:
Gondolom, az energiamegmaradás törvényére adták a feladatot, és gondolom, azért pont korcsolyázókkal, hogy a súrlódást, vagyis a környezetnek történő energialeadást elhanyagolhasd. Meg azért, mert korcsolyázni vízszintesen szokás, így a helyzeti energia sem változik. Szerinted akkor mennyivel változik az _összes_ mozgási energiájuk és mitől?
2/4 A kérdező kommentje:
beírtam, hogy 0-val, de nem fogadta el.. :S
2011. okt. 31. 11:06
3/4 BKRS válasza:
A szervezet kemiai formaban tarolt energiat (fokent cukor egetesevel) tud mozgasi energiava alakitani. Ezert a teljes mozgasi energia nem lesz konstans.
A mozgasi energia: 0,5mv^2
Indulaskor ez: 0,5*67*12^2 + 0,5m*(45,36/3,6)^2
=4824 + 79,38m
utana:
0,5*(m+67)*12,29^2 = 75,52205m + 5059,97735
A kulonbseg: 5059,97735 - 4824 + (75,52205 - 79,38)m =
=235,977 - 3,858*m
Mivel a maodik korcsolyazo tomege ismeretlen, ezert tovabbi szamitasra nincs lehetoseg.
Ha ezekutan meg azt is irja, hogy a ket korcsolyazo nem adott extra energiat a csuszasba, csak osszekapcsolodtak,
akkor valoban 0 lesz az energiavaltozas.
235,977 - 3,858*m =0
amibol kiszamolhato lesz a masodikkorcsolyazo tomege:
m=235,977/3,858 = 61.166kg
4/4 A kérdező kommentje:
hm. köszi.. egyébként utána én is így gondolkoztam, de nemértem, miért nem fogadja el a 0-t.. ://
2011. nov. 1. 07:29