Próbáltam megoldani de valahogy nem jött ki.

1, Egy fizikai kísérletben két kiskocsit egyszerre indítanak el egy 7 m hosszú egyenes pálya két végéről. A kocsik sebessége 7,2 km/h, illetve 5,4 km/h

Mennyi idő elteltével ütlöznek össze?


2, Gergő és Bea egyszerre indulnak el otthonról a szomszéd faluba. Bea kerékpárral, Gergő motorral indul útnak. Bea egyenletesen megy 12km/h sebességel, Gergő pedig szintén egyenletesen motorozik 48 km/h sebességgel. Bea 2,5 órával később ér a szomszéd faluba. Milyen messze van a falu?


Megcsináltam a táblázatot és az egyenletet is de szerintem nem lett jó. Nagyin fontos lenne! Előre is köszönöm! :)


2011. okt. 26. 16:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

1. feladat


Legyen

s = 7 m

v1 = 7,2 km/h

v2 = 5,4 km/h

t = ?


A sebeségeket célszerűbb m/s-ban kezelni

v1 = 2 m/s

v2 = 1,5 m/s


A találkozásig az egyik kocsi

s1 = v1*t

a másik

s2 = v2*t

utat tesz meg, a két út összege pedig egyenlő a pálya hosszával, vagyis

s = s1 + s2

s = v1*t + v2*t

s = t(v1 + v2)

ebből

t = s/(v1 + v2)

behelyettesítve

t = 7/(2 + 1,5) = 7/3,5

tehát

t = 2 sec

=======

2011. okt. 26. 17:17
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

2.feladat


Legyen

v 1 = 12 km/h (Bea)

v2 = 48 km/h (Gergő)

tk = 2,5 h

s = ?


Ha Gergő t2 idő alatt teszi meg az utat, Beának ennél 2,5 órával több kell (t1)

t1 = t2 + 2,5

Mivel ugyanazt az 's' utat teszik meg, írható

(A) v1*t1 = v2*t2

(B) v1(t2 + 2,5) = v2*t2

Ebből t2 számítható

t2 = 2,5*v1/(v2 - v1)

Behelyettesítés után

t2 = 5/6 h = 50 perc

Így az út

s = v2*t2

s = 48*5/6

s = 40 km

========


Mivel a sebeségek aránya a (A) egyenletből

v2/v1 = 4

ezért az idők aránya is ennyi, vagyis

t1 = 4*t2 = 20/5 h = 200 perc

Ezzel számolva az út

s = v1*t1 = 12*20/6

s = 40 km

ugyanannyi, mint v2-vel számolva.


DeeDee

************

2011. okt. 26. 17:55
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!:D
2011. okt. 26. 17:57
 4/7 anonim ***** válasza:

1. fel

[link]

2011. okt. 26. 18:48
 5/7 anonim ***** válasza:

2.fel

[link]

2011. okt. 26. 19:02
 6/7 anonim ***** válasza:

véletlen 2,8-cal szoroztam. a 2. feladatban 33,6 helyett 30

Elfelejtettem ott javítani,

2011. okt. 26. 19:05
 7/7 Marcsii Kaa válasza:
Ez egyszerü :) csak oda kell figyelni :)
2012. okt. 24. 16:51