Máodfokúra visszavezethető magasabbfokú egyenletek?


(x2-4x)*(x2-4x-3)-10=0

Leírtam hogy legyen v= x2-4x-3,akkor x2-4x=v+3 ki is számoltam a megoldó képlettel. De amikor vissza kell helyettesíteni azt nem teljesen értem.mert 2 és -5 jött ki a megoldóképletbe. Betettem a 2őt azaz x2-4x-3=2 ezt 0ra redukáltam és kijött x2-4x-5=0 ebből hogy lehet kifejezni az x-et szorzattá alakításos módszerrel?



2016. dec. 18. 11:39
 1/2 anonim ***** válasza:
Egyenletet így is megoldhatnád: Zárójelek felbontása és a kijelölt szorzat elvégzése után x^4 - 8·x^3 + 13·x^2 + 12·x - 10 = 0, azaz (x + 1)·(x - 5)·(x^2 - 4·x + 2) = 0. Amiből x1=-1, x2=5 x3=2+√2 és x4=2-√2. (Itt az x után írt szám nem kitevőt, hanem sorszámot jelenti.) Sz. Gy.
2016. dec. 19. 18:02
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Másik módszer hasonlít a Te elképzelésedre: legyen u:=x^2-4x, ekkor u*(u-3)-10=u^2-3u-10=(u+2)(u-5)=0. Tehát u1=-2 ill. u2=5. Innen már az előbb levezett gyökök is előállnak. Sz. Gy.
2016. dec. 19. 18:12