#matematika #differenciálegyenlet #szétválasztható változójú #szétválasztható változóra visszavezethető
2015. szept. 26. 10:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mielőtt nekiállnék :) :


Nem hiányzik vmi művelet a (t+1) előtt?

Csak mert szokatlan, hogy ilyen sorrendben van (lenne) a bal oldali szorzat. Mármint t és (t+1) nem egymás mellett áll.

Nem lehetetlen, csak formailag szokatlan

2015. szept. 26. 10:42
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

ennek a megoldása egyébként:


x(t)=gyök[(kx/(x+1))-1]


ahol k valós paraméter

2015. szept. 26. 10:49
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem hiányzik semmi. Azt megtudnád mondani, hogy milyen módszerrel csináltad meg?
2015. szept. 26. 11:46
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Oké.

A címszavaid között is ott van, hogy szétválaszthatók a változók.

Vagyis így írva (az argumentumokat nem írom be):


2t*(t+1)*x*dx/dt = (x^2)+1


átrendezve:


x/[(x^2)+1]*dx = 1/[2t(t+1)]*dt


így pedig külön integrálhatjuk az egyes oldalakat:


a bal oldal egy szokásos f'/f típusú fgv., ennek integrálja:


1/2*ln((x^2)+1)+const.


a bal oldali kicsit nehezebb csak


1/[2t(t+1)] = 1/[2t^2+2t] = 2/[4t^2+4t+1-1] =

= 2/[(2t+1)^2-1]


ez ugye parciális törtekre bontva könnyen integrálható...


a két integrál egyenlőségét átrendezve, kifejezve x-et kapjuk a megoldást


innen oké?

2015. szept. 27. 00:17
 5/7 A kérdező kommentje:
oké köszönöm
2015. szept. 27. 09:04
 6/7 tatyesz ***** válasza:
#2 A gyökös részben x helyett t-t kellett volna írni szerintem.
2015. szept. 27. 15:25
 7/7 anonim ***** válasza:
ja, igaz, csak én az y(x) jelöléssel gondolkoztam, azt jobban látom át, köszi!
2015. szept. 27. 17:54