MATEKOSOK, SEGÍTSÉG LÉGYSZÍVES! Másodfokúra visszavezethető szöveges példák megoldási menete?


2 feladat amit nem tudom hogyan írhatnék fel:

Egy vonatnak 700km-es utat kell megtennie. Az út felének megtétele után után hóakadály miatt 1 órát vesztegelt, és ezért, hogy időre érkezzék, átlagsebességét 12 km/h val növelte. mekkora volt az eredeti átlagsebessége és hány óra alatt ért a kiindulási állomásról a célállomásra? (59,1 km/h 11,84,h)


2. egy kerékpárosnak 30km-t kell megtennie. Mivel a kitűzött időnél 3 perccel később indult, ezért hogy időben odaérjen, óránként 1km-rel többet kellet megtennie, mint ahogy eredetileg tervezte.

Mekkora sebességgel haladt?


3. egyenletrendszeres: Két egymástól 9km távolságra lévő pontból egyszerre indul el egy-egy kerékpáros. Ha egymással szembe mennek 20 perc múlva ha egy irányba haladnak 3 óra múlva találkoznak. mekkora a sebességük?



2014. febr. 1. 20:20
 1/3 anonim ***** válasza:

A többit is egyenletrendszerben kell (lehet) felírni:


Legyen a vonat sebessége v, az eltelt idő t.


Az út első felén v sebességgel t idő alatt 350km-t tett meg:


v*t=350


A második felén az út időben tovább tartott, és mivel 1 órát elvesztett, így fel kellett gyorsítania 12km/h-val:


(v+12)*(t-1)=350


Ezek egyenletrendszert alkotnak. Az elsőből v=350/t, amit a másodikban beírunk v helyére:


(350/t+12)*(t-1)=350 /zárójelbontás

350-350/t+12t-12=350 /-350

-350/t+12t-12=0 /*t

12t^2-12t-350=0 /:12


Másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldjuk: t1=12+gyök(144+16800)/24=~5,9237 (a másik negatív gyök, azzal nem foglalkozunk). Ebből v=~350/5,9237=59,0847


Ez azt jelenti, hogy az átlagsebesség ~59,0847km/h volt, a teljes idő 2*5,9237=11,8474 óra (kerekítéstől függően kapjuk a megoldást).


2. Itt is legyen a sebesség v, az idő t. Ekkor eredetileg


v*t=30 összefüggés alapján tette volna meg az utat. Mivel késett, ezért


(v+1)*(t-0,05)=30 alapján utazott (3 perc=3/60óra=0,05óra, így t-0,05 órával kevesebb ideje van beérni).


Az első egyenlet alapján v=30/t, amit beírunk a másodikba:


(30/t+1)*(t-0,05)=30 /zárójelbontás

30-1,5/t+t-0,05=30 /-30

-1,5/t+t-0,05=0 /*t

t^2-0,05t-1,5=0


Megoldóképletből t1=1,25 (t2 negatív), ebből v=30/1,25=24, tehát eredetileg 24km/h-s sebességgel 1,25 óra alatt tette volna meg az utat.


3. Először bontsuk két esetre:


Az első esetben egymás felé haladnak, akkor összesen 9 kilométert tesznek meg 1/3 óra (=20 perc) alatt. Ha a kerékpárosok sebessége v1 és v2, akkor a megtett út


1/3*v1+1/3*v2=9


A második esetben ugyanabba az irányba haladnak ugyanazzal a sebességgel; ekkor az egyikük 9 km-rel többet tesz meg, tehát a megtett utuk különbsége 9:


3*v1-3*v2=9


Az első egyenletben szorozva 3-mal, a másodikban osztva 3-mal:


v1+v2=27

v1-v2=3


egyenletrendszert kell megoldanunk. A második egyenletből v1=3+v2, az elsőbe beírva:


v2+3+v2=27

2*v2=24

v2=12, ebből v1=3+12=15, tehát a kerékpárosok sebessége 12 és 15 kilométer/óra.

2014. febr. 2. 02:54
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm de nem értem a 3. feladat második részében miért 3*v1 + 3*v2 =9 ? miért van a sebességük 3mal megszorozva?
2014. febr. 2. 10:36
 3/3 A kérdező kommentje:
Már értem az a 3 óra, köszönöm még egyszer.
2014. febr. 2. 17:49