Legyen szives valaki vezesse le nekem.2016. okt. 26. 15:17
2/2 anonim válasza:
Jelölje "a" a sorozat 2. tagját, "d" a differenciálját.
(a-d) + a + (a+d) = 15
3a=15
a=5 (tehát tudod, hogy a sorozat középső tagja 5)
mértani sorozat: (5-d)^2 ; 5^2 ; (5+d)^2 => (5-d)^2 * (5+d)^2 = (5^2)^2
(25-10d+d^2)(25+10d+d^2)=5^4
5^4+250d+25d^2-250d-100d^2-10d^3+25d^2+10d^3+d^4=5^4
d^4-50d^2=0
d^2(d^2-50)=0
d^2(d-gyök(50))(d+gyök(50))=0
d.1 = 0
d.2 = gyök(50)
d.3 = -gyök(50)
Tehát a sorozatok lehetnek
- 5; 5; 5
- 5-gyök(50); 5; 5+gyök(50)
- 5+gyök(50); 5; 5-gyök(50)
Ha a feladat megkívánja ellenőrzés, pipa.
Igyekeztem érthetően és lényegre törően, mégis részletesen írni, ha bármi nem világos, vagy hiba van benne szólj nyugodtan :)