Számtani, mértani sorozat? a többi lent

Valaki mondja már el ,hogy mi a különbség a kettő közt és hogy mikor illetve hogyan használjuk őket,előre is köszönöm

2016. okt. 17. 20:57
 1/3 anonim ***** válasza:

A számtaninál a szomszédos tagok különbsége állandó, (például 7,11,15,19,23,..., két szomszédos tag különbsége 4), míg a mértaninál a tagok hányadosa állandó (például 3, 18, 108, 648, ..., a tagok hányadosa 6). A számítani sorozat azért számtani, mert bármelyik tagot megkapjuk úgy, hogy a tőle szimmetrikusan álló tagok átlagát (számtani) közepét vesszük (például (7+23)/2=15, a 15-től szimmetrikusan áll a 7 és a 23), a mértaninál pedig a tagok mértani közepe: gyök(18*648)=gyök(11664)=108.


Hogy melyikkel kell számolni, az általában hamar kiderül abból, hogy felírjuk néhány tagját, és látszik a tagok viszonya.

2016. okt. 17. 21:03
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget :)

Azt még leírnád hogy ezekből milyen feladatok lehetnek?

2016. okt. 17. 21:15
 3/3 anonim ***** válasza:

olyanok szoktak lenni középszinten pl.: számold ki, hogy a számtani/mértani sorozat mennyivel nő, ekkor használod a definíciót: számtaninál kivonsz két szomszédos tagot egymásból, a mértaninál megnézed a hányadosukat

akkor lehet még olyan, hogy kapsz egy számhalmazt, és nézd meg, hogy ez mértani/számtani sorozat-e

vagy.. megadják számtani sorozat tagjait, és a mértani sorozat egyik tagját ebből kifejezik, vezesd vissza a sorozatokat

2016. okt. 17. 22:23