Segitenetek megerteni ezt a szamtani sorozattal kapcsolatos feladatot?


Hazi feladat, nem auert kerem ,hogy segitsetek,hogy ne nekem kelljen dolgoznom. Probaltam megcsinalni, de ez nem megy

Szoval a feladat:


Egy haromjegyu szam jegyei, a feliras sorrendjeben egy szamtani sorozat egymast koveto tagjai. Ha a szam ketszereset elosztjuk a szamjegyeinek osszegevel, akkor 41-et kapunk. Ha a szazasok es a tizesek helyen allo szamot felcsereljuk, akkor az eredetinel 270-nel nagyobb szamot kapunk. Melyik ez a szam?

18/l



2016. szept. 26. 16:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Háromjegyű szám legyen: abc, tehát 100a+10b+c


a=a1

b=a2

c=a3


Számtani sorozat és számtani közép közötti összefüggés alapján:

1)2b=a+c b=(a+c)/2


2)2*(100a+10b+c)/(a+b+c)=41

3)100b+10a+c-270=100a+10b+c


Behelyettesítve a 3.-ba a b-t

50(a+c)+10a+c-270=100a+5(a+c)+c

60a+51c-100a-5a-6c=270

45c-45a=270

c-a=6

c=6+a b=(2a+6)/2=a+3


Behelyettesítve b-t és c-t a 2.-ba:


2*(100a+10(a+3)+6+a)/(a+a+3+6+a)=41

2*(111a+36)/(3a+9)=41

222a+72=123a+369

99a=297

a=3


b=6

c=9


A keresett szám 369.

Számjegyei tényleg egy számtani sorozatot alkotnak, d=3.

738/18=41

639-270=369

2016. szept. 26. 17:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Én meg így írtam le:

[link]

2016. szept. 26. 17:16