Számtani sorozattal kapcsolatos feladatban valaki segítene?

Egy számtani sorozat első 100 tagjának az összege A, a következő 100 tag összege pedig B. Fejezze ki A és B segítségével a sorozat első tagját és differenciáját!

2015. márc. 11. 16:55
 1/7 Tom Benko ***** válasza:
Írd fel az összegképleteket!
2015. márc. 12. 08:35
 2/7 anonim ***** válasza:

Érdekes feladat!


Két külön sorként kezelve legyen

az első

a1, a2, a3, ... a(n)

A második

b1, b2, b3, ... b(n) = a(2n)

A második sorozat első eleme az első sor utolsó eleme után következő tag, vagyis

b1 = a(n) + d

Legyen

d>=0

így

B >=A


Ezekkel a két sor összege

A = [2a1 + (n - 1)d](n/2)

B = [2b1 + (n - 1)d](n/2)


Mindkét oldalt osztva (n/2)-vel

(1) 2A/n = 2a1 + (n - 1)d

(2) 2B/n = 2b1 + (n - 1)d


A másodikból kivonva az elsőt egyszerűsítés után

(3) (B - A)/n = b1 - a1


Mivel

b1 = a(n) + d

b1 = a1 + (n - 1)d + d

b1 = a1 + n*d


Behelyettesítve a (3) egyenletbe

(B - A)/n = a1 + n*d - a1

(B - A)/n = n*d

ebből

d = (B - A)/n²

==========


Az a1 értéke az (1) egyenletből

2a1 = 2A/n - (n - 1)d


A d értékét behelyettesítve összevonás után lesz

a1 = [A(3n - 1) - B(n - 1)]/2n²

illetve másként csoportosítva

a1 = [n(3A - B) - (A - B)]/2n²

=====================


Természetesen d < 0 esetén is érvényes a megoldás. Kipróbáltam! :-)


DeeDee

**********

2015. márc. 12. 12:38
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!♥
2015. márc. 12. 15:24
 4/7 Tom Benko ***** válasza:

DeeDee jól elbonyolította. :) Vegyük észre, hogy a két összeg együtt pont az első 200 tag összegét adja, innen már elég egyszerű, kétismeretlenes egyenletrendszert kapsz:

(2a_1+99d)\cdot50=A

(2a_1+199d)\cdot100=A+B

Hajrá!

2015. márc. 13. 01:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Még ha talán nem is a legrövidebb a megoldásom, szerintem annyira azért nem bonyolult, hogy ne lehetne egy kezelhető változatként elfogadni. Éljen a változatosság! :-)


DeeDee

**********

2015. márc. 15. 02:16
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
@DeeDee: Azt egy szóval nem mondtam, hogy rossz lenne vagy érthetetlen.
2015. márc. 16. 07:21
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem csak szemléletbeli különbség van köztünk.

A "Fejezze ki A és B segítségével a sorozat első tagját és differenciáját" kérést úgy értelmeztem, hogy az

a1 = f(A, B)

és a

d = f(A, B)

függvények előállítása a feladat.

Ez látható a megoldásomban.


Természetesen az általad felírt két egyenletet algebrailag megoldva ugyanaz a két ill. három összefüggés adódik, mint amit én is kihoztam. :-)


DeeDee

***********

2015. márc. 17. 23:44