Matek házi számtani sorozat?

Egy háromjegyű szám jegyei , a felírás sorrendjében , egy számtani sorozat egymást követő tagjai. Ha a szám kétszeresét elosztjuk a számjegyeinek összegével akkor 41-et kapunk. Ha a százasok és a tízesek helyén álló számot felcseréljük, akkor az eredetinél 270-szer nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám?
2016. okt. 12. 19:16
 1/7 anonim ***** válasza:

A szám legyen 100a+10b+c

Számjegyek a,b,c


Számtani sorozat és számtani közép közötti öszzegüggés alapján:

2b=a+c


2(100a+10b+c)/a+b+c=41

100b+10a+c=270(100a+10b+c)


Innen már csak meg kell oldani az egyenletrendszert.

2016. okt. 12. 20:00
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. okt. 12. 20:00
 3/7 A kérdező kommentje:

Sajnos az egyenletrendszer megoldása ez esetben nem megy, tudnál még egy kicsit segíteni?


A 100b+10a+c= 270(100a+10b+c) -ből ez lett :

100b+10a + c = 27000a + 2700b + 270c

az egyenlet rendezése után , és felszorozva -1 el ---> (2)-vel jelölve:

(1) 200a+20b + 2 c = 41

(2) 26990a+ 2600 b + 269 c = 0

2016. okt. 12. 20:20
 4/7 anonim ***** válasza:

Persze. Egyszerűbb a 2b=a+c-ből kifejezni az a-t vagy c-t.

c=2b-a


Ezt helyettesíted 2(100a+10b+c)/(a+b+c)=41-be

2(100a+10b+2b-a)/(a+b+2b-a)=41

2(99a+12b)/3b=41

198a=99b

2a=b


b-t és c-t a 3.-ba helyettesíted 100b+10a+c=270(100a+10b+c)

100*2a+10a+2b-a=270(100a+10*2a+2b-a)

200a+10a+2*2a-a=270(100a+20a+2*2a-a)

213a=270(123a)

213a=33210

éés ez nem egész :/ jól írtad le a feladatot? 270-szer nagyobb? Nem véletlenül 270-nel nagyobb?


100b+10a+c=270+(100a+10b+c)

.

.

.

213a=270+123a

90a=270

a=3


b=6

c=9


A szám 369.

2016. okt. 12. 20:44
 5/7 anonim ***** válasza:

Most látom, hogy lemaradt egy "a".

213a=33210a

32997a=0

a=0

De így se jó, mert "a" (a szám első számjegye) nem lehet 0.

2016. okt. 12. 20:48
 6/7 A kérdező kommentje:
Jó észrevétel , 270-el nagyobb! Nagyszerű megoldás , köszönöm!
2016. okt. 12. 20:49
 7/7 anonim ***** válasza:
75%

Egy kicsit egyszerűbb felírással:


abc szám: [b-d][b][b+d]

az első feltételből felírható:

[2(100(b-d)+10b+(b+d))]/(b-d+b+b-d)=41

ezt végigszámolva kijön, hogy: b=2d

vagyis az eredeti szám számjegyei: [d][2d][3d]

ezzel írva fel a második feltételt:

100*2d+10*d+3d=270+100d+10*2d+3d

ebből kijön hogy d=3

vagyis az eredeti szám: 369

2016. okt. 12. 21:44