Sandy96 kérdése:

Az an számtani sorozat esetén ismert következő tagok összege: a3+a8=34 és a2+a11=46 HOGY KELL KISZÁMOLNI?


2016. szept. 20. 22:59
 1/2 A kérdező kommentje:
HOGY KELL KISZÁMOLNI AZ ELSŐ TAGOT ÉS A DIFFERENCIÁT???
2016. szept. 20. 23:03
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha a1 az első tag, és d a differencia az egymást követő tagok között, akkor a3=a1+2d és a8=a1+7d.

E kettőt az a3+a8=34-be behelyettesítve 2a1+9d=34 adódik.

Hasonló gondolatmenettel kapod a második egyenletből, tehát az a2+a11=46-ból, hogy 2a1+11d=46.

Az alábbi egyenletrendszerhez jutottunk tehát:

2a1+9d=34

2a1+11d=46


Aminek az egyetlen megoldása: a1=-10, d=6.

2016. szept. 20. 23:09