2016. szept. 20. 22:59
1/2 A kérdező kommentje:
HOGY KELL KISZÁMOLNI AZ ELSŐ TAGOT ÉS A DIFFERENCIÁT???
2016. szept. 20. 23:03
2/2 anonim válasza:
Ha a1 az első tag, és d a differencia az egymást követő tagok között, akkor a3=a1+2d és a8=a1+7d.
E kettőt az a3+a8=34-be behelyettesítve 2a1+9d=34 adódik.
Hasonló gondolatmenettel kapod a második egyenletből, tehát az a2+a11=46-ból, hogy 2a1+11d=46.
Az alábbi egyenletrendszerhez jutottunk tehát:
2a1+9d=34
2a1+11d=46
Aminek az egyetlen megoldása: a1=-10, d=6.