Felírtam úgy hogy
négyzetösszeges: (a1)^2 + (a1+d)^2 + (a1+2d)^2 = 264
másik: (a1)(a1+d)(a1+2d)=1792/(a1/d)
2016. ápr. 4. 21:42
1/1 anonim válasza:
Az ilyen jellegű példáknál érdemes a középső elemet eljelölni, megmutatom miért:
(a-d)^2+a^2+(a+d)^2=264
a(a-d)(a+d)=1792/a
Máris látod, hogy pofásabb egyenleted lesz, nevezetes azonosságok jönnek ki, kiesik az első egyenletből az ad szorzat.
Az első egyenletből kifejeztem a d^2-et és ezt helyettesítettem be a másikba (az az egyenlet ugye a^2*(a^2-d^2)=1792 lesz). Ugyan negyedfokú az egyenlet, de visszavezethető másodfokúra.
a-ra 8 jött ki, tovább nem számoltam, de szerintem innen menni fog neked is :)