A mértani sornak miért van összege?

pl.:Ha a1=1 és q=1/2, akkor az 1+1/2+1/4+1/8+...-nak miért lesz kettő az összege, amikor sosem éri el?

2016. máj. 20. 17:33
 1/9 anonim ***** válasza:
26%

Nem annyi lesz az összege, hanem ahhoz a számhoz fog tartani; megadunk egy sorozatot, mely tetszőleges n-re megadja a tagok összegét a(1)-től a(n)-ig, ez a tanultak alapján így fog kinézni: 1*((1/2)^n-1)/(1/2-1)=-2*((1/2)^n-1)=-2*(1/2)^n+2


Ha n->végtelen, akkor (1/2)^n->0, vagyis -2*(1/2)^n->0, tehát a sorozat végtelenben vett határértéke 0+2=2. Ez persze nem jelenti azt, hogy el is éri, hanem "tetszőlegesen (de nem 0) közel kerül az összeg a 2-höz).


Azt is tudjuk, hogy ez az összeg csak akkor lehet véges, hogyha |q|<1, máskülönben a sorozat maga sem lenne korlátos (az meg ugye szükséges feltétel).

2016. máj. 20. 17:58
 2/9 anonim ***** válasza:

Azért lesz az az összege, mert magát a sor összeget definiáljuk úgy, azzal a limeses képlettel. Ez is egyfajta matematikai absztrakció, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ez jól működik, és szemléletes is.

Lehetne definiálni más sorösszegeket is, akár eredetileg divergens sorok esetére is.

Csak ugye olyat nem tanultatok, mert általában ezt a klasszikus sorösszeget definiálják. Szóval a kérdésre a válasz az, hogy azért, mert ha van egy szum ak sorod, és annak az összegképlete egy n-edik tagra Sn, akkor a végtelen sor összege DEF. szerint S=lim(Sn) ha n->végtelen.

2016. máj. 20. 19:20
 3/9 A kérdező kommentje:
tehát akkor konkrétan nem is ez az összege, hanem csak a határértéke?...de akk miért hívják összegnek?...meg azt sem értem hogyha végtelen elemből áll akkor hogy lehetne véges? :SSSSS
2016. máj. 20. 19:54
 4/9 anonim ***** válasza:

Mert a sor összege a részletösszegek sorozatának határértéke.

A részletösszegek sorozata:

S1=a1

S2=a1+a2

S3=a1+a2+a3

.

.

.

Sn=a1+a2+a3+...+an


Így kapsz egy sorozatot, melynek tagjai S1, S2, S3,..., Sn,...


Ennek a sorozatnak pedig van egy határértéke (a1/(1-q)), és ezt a határértéket nevezzük a mértani sor összegének.

2016. máj. 20. 19:56
 5/9 anonim ***** válasza:
Olvasd el a #2 választ még néhányszor. Azért összeg, mert úgy van definiálva. Matematikai absztrakció, ezen nincs mit szépíteni. (Ez pont így szép, ahogy van...)
2016. máj. 20. 21:01
 6/9 anonim ***** válasza:

Mert az összeg bármelyik 2-nél kisebb számnál nagyobb lesz, ha elegendő tagot adunk össze, de 2-nél mindig kisebb.


Igen, az összeg definíciója itt a részletösszegekből alkotott sor határértéke.

2016. máj. 20. 21:15
 7/9 anonim ***** válasza:
Az előző hozzászólásokat annyival egészíteném ki, hogy ez a definíció nem csak van és kész, hanem tényleg "jó" is: pl vegyünk egy 2 hosszú szakaszt, aminek levágjuk a felét. Aztán a maradéknak megint a felét, aztán megint a aradék felét, stb. Ha végiggondolod, ezzel a definícióval tényelg 2 lesz a daranok hosszának összege végtelen sok vágás után is. Ez talán arra is rávilágít, hogy hogyan lehet végtelen sok tag összege véges.
2016. máj. 22. 00:12
 8/9 A kérdező kommentje:
ezt az utolsó példát nagyon köszönöm...:DDDDDD
2016. máj. 22. 20:13
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Az a baj, hogy a sor nem "eléri" a határértéket, hanem annyi lesz az összege.
2016. máj. 23. 21:18