Egy mértani sorozat első hét tagjából az első három elem összege 26, a három utolső elem összege 2106 . mennyi a hét tag összege?

2015. szept. 28. 17:38
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

a1+a2+a3=26 amiből

a+a*q+a*q^2=26 itt az egyszerűség kedvéért legyen a1=a


a5+a6+a7=2106 amiből

a*q^4+a*q^5+a*q^6=2106


Az első egyenletből kiemelsz a-t a másodikból a*q^4-et.


a*(1+q+q^2)=26

a*q^4*(1+q+q^2)=2106


Az alsó egyenletet elosztod a felsővel, ekkor az egyszerűsítés miatt q^4=81. Ebből q=3 és q=-3. Visszahelyettesítesz az egyszerűbb egyenletbe.

a*(1+3+3^2)=26

a=2


a*(1+(-3)+(-3)^2)=26

a=26/7


1. megoldás

a=2 és q=3

S7=2*(3^7-1)/(3-1)=3^7-1=2186

2. megoldás

a=26/7 és q=-3

S7=26/7*((-3)^7-1)/(-3-1)=...


Remélem nem számoltam el semmit se! Nincs kéznél a gépem ezért a befejezést rád bízom.

2015. szept. 28. 18:09