Egy számtani sorozat második tagja 5, ezen sorozat első, harmadik és tizenegyedik tagja egy mértani sorozat három egymást követő tagja. Mennyi a mértani sorozat hányadosa?

Kerem szepen aki tudja az ne csak a megoldast hanem a feladat menetet is irja le. Koszonom:)
2016. okt. 9. 19:11
 1/2 anonim ***** válasza:

a2=5

a1, a3, a11 mértani sorozat tagjai


a1=a2-d=5-d

a3=a2+d=5+d

a11=a2+9d=5+9d


Felhasznájuk a mértani közép és a mértani sorozat közötti összefüggést:


(5+d)^2=(5-d)(5+9d)

25+10d+d^2=25+45d-5d-9d^2

10d^2-30d=0

d(10d-30)=0


d1=0 d2=3


Nincs kikötve, hogy a sorozat nem állandó. Ezért d=0 is tekithető megoldásnak.


a1=5 vagy a1=2

a3=5 vagy a3=8

a11=5 vagy a11=32


5/5=1 Első esetben a mértani sorozat hányadosa 1.

32/8=4 8/2=4 Másodikban 4.

2016. okt. 9. 19:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi :)
2016. okt. 10. 17:27