Tóth Mária Antónia kérdése:

Egy számtani sorozat 3. tagja 8, az 5. tagja 11. a) Adja meg a sorozat képletét! b) Legalább hány tagot adtunk össze az elsőtől kezdve, ha az összeg négyjegyű lett?

Kérlek, a számolás menetét is ismertesd!
2016. okt. 22. 18:01
 1/3 Arp Du ***** válasza:

a sorozat szomszédos tagjai közti különbség állandó: d

3. és 4. tag közti különbség: d

4. és 5. tag közti különbség is: d

3. és 5. tag közti különbség: 2*d

11-8=2*d

3=2*d

1,5=d


az első tag: a(1)

8-a(1)=2*d

8-a(1)=3

5=a(1)


a(n)=a(1) + (n-1)*d

2016. okt. 23. 07:49
 2/3 Arp Du ***** válasza:
a(n)=5 + (n-1)*1,5
2016. okt. 23. 07:50
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!
2016. okt. 24. 08:21