Mértani sorozat, hogy kell?


Nem tudom megoldani a matek házi feladatot.

Szóval egy mértani sorozatról van szó és adott, hogy:

a1+a2+a3=57

a1-a3=15


Eddig jutottam: [link]


Valaki tudna segíteni?

Nagyon fontos lenne.



2016. szept. 29. 19:19
 1/3 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem, hogy az a1-et és a q-t kellene kiszámolni.
2016. szept. 29. 19:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Keresztbe szorzol

57(1-q^2)=15(1+q+q^2)

Elvégzed a szorzást, rendezed az egyenletet, egyszerűsítesz és ezt kapod:

24q^2+5q-14=0

Erre q1=2/3 q2=7/8


Ezeket behelyettesíted valamelyik egyenletbe.

a1(1-q^2)=15

a1=15/(1-4/9) vagy a1=15/(1-49/64)

a1=27 vagy a1=64

2016. szept. 29. 19:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Uhh, tényleg. Hatalmas köszönet.
2016. szept. 29. 20:18