Egy mértani sorozat harmadik tagja 5, a hatodik tagja 40. Hogy számoljuk ki az első tagot és a hányadost?

2016. szept. 14. 12:46
 1/2 anonim ***** válasza:

Azt kell első körben meggondolni, hogy hányszor kell megszoroznod a sorozat harmadik tagját q-val, hogy a hatodik taghoz juss; Szemléletesen:


a3; a4; a5; a6


Ebből már látszik, hogy 3-szor kell q-val szorozni, tehát


a6=a3*q^3

40=5*q^3

8=q^3

2=q.


Innen az első tag talán már menni fog.

2016. szept. 14. 13:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöööööm!!!!
2016. szept. 15. 14:27