Adott a sorozat első és n-ik eleme, és adott a kvóciens. Hogyan számolható ki az elemek száma?2016. máj. 28. 11:54
1/4 anonim válasza:
A kérdésednek nincs értelme.. Egy számsorozatnak végtelen sok eleme van, függetlenül attól, hogy milyen sorozat...
2/4 anonim válasza:
Ha arra gondolsz, hogy tetszőleges n-edik eleme hogyan számolható ki, akkor csak gondolj bele: első eleme mondjuk legyen "a", és a következőt mindig úgy kapod, hogy azt a q-val megszorzod, tehát: a_2=a*q ; a_3=a*q^2 ... a_n= a*q^(n-1).
3/4 anonim válasza:
Ha pedig az első n tag összegére gondoltál akkor az
a1*(q^n-1)/(q-1)
4/4 A kérdező kommentje:
Oké, hogy tetszőleges eleme lehet, de ha adott az első és az n-ik tag értéke akkor mennyi az n.
Például:
a1=40
an=200
q=5%
Így hány tagú lesz a sorozat? Az első 40, az utolsó pedig 200. Úgy számolom(excelben), hogy kerekítve 34, de biztos van valami matematikai képlet rá. Nem feltétlen lesz egész szám, de az nem számít.
2016. máj. 28. 12:46