Abszolút értéket átírhatom gyökre?


Jól írtam át gyökre a következőt:


||x-4|-4|=4 -> gyök(gyök(x^4-4^4)-4^2)=4


Itt jobban átlátható:

[link]


Vagy máshogy kellene?



2016. márc. 7. 12:57
 1/6 anonim ***** válasza:

nem jo, mert tagonkent emeltel negyzetre, es kihagytad a ketszeres szorzatot.


gyok((gyok((x-4)²)-4)²)

2016. márc. 7. 13:07
 2/6 Pelenkásfiú ***** válasza:

Két esetre bontod (aztán majd még kettőre):


||x-4|-4| = 4


(1) Ha x-4 >= 0, akkor:


|(x-4)-4| = 4

|x - 8| = 4


(1a) Ha x-8 >= 0, akkor:

x - 8 = 4

x = 12


Most ellenőrizzük, hogy igazak-e a kikötések:

x-8 >= 0

12-8 >= 0

4 >= 0

Ez igaz.


x-4 >= 0

12-4 >= 0

Ez is igaz, tehát x=12 már biztosan jó megoldás.


(1b) Ha x-8 < 0, akkor:

-(x - 8) = 4

-x + 8 = 4

-x = -4

x = 4


Nézzük, igazak-e a kikötések:

x-8 < 0

4-8 < 0

Ez OK.


x-4 >= 0

4-4 >= 0

0 => 0

Ez is igaz, tehát x=4 is valós megoldás.


(2) Ha x-4 < 0, akkor:

|-(x-4) - 4| = 4

|-x + 4 - 4| = 4

|-x| = 4


(2a) Ha -x >= 0

-x = 4

x = -4


x-4 < 0

-4-4 < 0

-8 < 0 IGAZ


-x >= 0

4 >= 0 IGAZ

Tehát x = -4 is megoldás.


(2a) Ha -x < 0

-(-x) = 4

x = 4


x-4 < 0

4-4 < 0

0 < 0

Ez nem igaz, de a 4-et már megkaptuk máshol megoldásként.


Tehát a három megoldás:

-4; 4; 12

2016. márc. 7. 13:12
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi. Egy apró kérdés, hogy döntöd el, hogy <= vagy < használsz az ellenőrzésbe??? Ezt nem értem.


Egyik ellenőrzésbe csak <= a másikba már sima < . Miért?

2016. márc. 7. 14:31
 4/6 A kérdező kommentje:

Például az 1b ellenőrzésnél: 0>=0

de a 2b ellenőrzésnél már csak 0<0 (és így ez hamis is).


Mi dönti el, hogy kisebb egyenlő vagy csak kisebb.

2016. márc. 7. 14:34
 5/6 anonim ***** válasza:

Mert ha x>=0 akkor abs(x)=x mig ha x<0 akkor abs(x)=-x.


Persze ha x<=0 akkor is mondhatjuk hogy abs(x)=-x elvegre -0=0 de egy esetet csak egy helyen vegyel figyelembe hogy ne legyen duplazva.

2016. márc. 7. 14:35
 6/6 Pelenkásfiú ***** válasza:

Mindig két esetre bontjuk az abszolútértékes kifejezés kiszámolását: "nagyobb egyenlő, mint 0" vagy "kisebb, mint 0" van.

Az egyiknél kell az egyenlőségjel is, hogy a 0 is beletartozzon valamelyikbe.


Mind a négy esetnél két-két ellenőrzést kell végezni. Ami a feltételben volt, azt kell használni az ellenőrzésnél is.

Olyan, mint amikor egy törtnél felírod, hogy a nevező nem lehet 0.

2016. márc. 7. 14:49