2│x+1│=3x-2

először az abszolút értéken belül, ki kell kötnöm, hogy ha x >= 0, akkor.. és ha x < 0, akkor...

vagy hogyan kezdjek neki?

köszi előre is a választ! :)



2016. márc. 5. 20:17
 1/4 anonim ***** válasza:

1. megoldás: elhagyod az abszolútértéket

2(x+1)=3x-2

2x+2=3x-2

4=x ezt visszahelyettesítve jó megoldásnak tűnik.


2. megoldás: az abszolútértéken belüli dolgoknak veszed az ellentetjét

2•(-x-1)=3x-2

-2x-2=3x-2

x=0 ez hamis megoldás


Esetleg csinálhatod grafikusan is. Ábrázolod a baloldalt, ami egy "vé" betű lesz. Majd a jobboldalt is ábrázolod ami egy lineáris függvény lesz. Ha jól ábrázolod akkor látható, hogy csak egy megoldás lesz.

2016. márc. 5. 20:32
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm! :
2016. márc. 5. 20:39
 3/4 A kérdező kommentje:
* :)
2016. márc. 5. 20:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Én az ilyen feladatokat úgy szoktam megoldani, hogy az abszolútértéket átírom négyzet és gyök alakra, így nincs vele macera. Tehát pl:

|x| = gyök(x^2)


A konkrét feladat így:

2*gyök[(x+1)^2] = 3*x-2

2*gyök[x^2 + 2*x + 1] = 3*x-2

gyök[x^2 + 2*x + 1] = (3*x-2)

4*(x^2 + 2*x + 1) = 9*x^2 - 12*x + 4

4*x^2 + 8*x + 4 = 9*x^2 - 12*x + 4

0 = 5*x^2 - 20*x

0 = 5*x*(x-4)

És egy szorzat akkor 0, ha az egyik tagja 0, vagyis:

a) 5*x=0, tehát x=0

b) x-4=0, tehát x=4


Ellenőrzés után pedig látható, hogy az x=0 nem megoldás.


Ennél a feladatnál ugyan egyszerűbb az Első Válaszoló által leírt megoldás, viszont ha több abszolútérték is szerepel, akkor könnyen belekavarodhatsz, ezzel a megoldási menettel viszont egyértelmű.

2016. márc. 5. 22:50