log4| 6x − 8| > log5 25 ez az egyenlet, gőzöm sincs hogyan kell neki kezdeni, valaki egy kis magyarázattal segít?2015. dec. 17. 22:20
1/1 anonim válasza:
log5 25 = 2, mert 5^2 = 25
Tehát:
log4 |6x - 8| > 2
2 = log4 16
Ezért:
log4 |6x - 8| > log4 16
Mivel a log4(x) függvény szigorúan monoton növő, ezért nagyobbik x-ekhez nagyobb log4(x) tarozik. Így átírhatjuk erre az egyenlőtlenséget:
|6x - 8| > 16
Mivel abszolútértékes egyenlőtlenségről van szó, négyzetre kell emelnünk mindkét oldalt:
(6x - 8)^2 > 256
36x^2 - 96x + 64 - 256 > 0
36x^2 - 96x - 192 > 0
3x^2 - 8x - 16 > 0
Határozzuk meg a zérushelyeit:
3x^2 - 8x - 16 = 0
x1 = -4/3
x2 = 4
Az egyenlőtlenség akkor igaz, ha x < -4/3 VAGY x > 4.
Ellenőrizd, hogy jó-e!