Valaki segít egy logaritmusos feladatban?

log4| 6x − 8| > log5 25 ez az egyenlet, gőzöm sincs hogyan kell neki kezdeni, valaki egy kis magyarázattal segít?

2015. dec. 17. 22:20
 1/1 anonim ***** válasza:

log5 25 = 2, mert 5^2 = 25


Tehát:

log4 |6x - 8| > 2


2 = log4 16


Ezért:

log4 |6x - 8| > log4 16


Mivel a log4(x) függvény szigorúan monoton növő, ezért nagyobbik x-ekhez nagyobb log4(x) tarozik. Így átírhatjuk erre az egyenlőtlenséget:

|6x - 8| > 16


Mivel abszolútértékes egyenlőtlenségről van szó, négyzetre kell emelnünk mindkét oldalt:

(6x - 8)^2 > 256

36x^2 - 96x + 64 - 256 > 0

36x^2 - 96x - 192 > 0

3x^2 - 8x - 16 > 0


Határozzuk meg a zérushelyeit:

3x^2 - 8x - 16 = 0


x1 = -4/3

x2 = 4


Az egyenlőtlenség akkor igaz, ha x < -4/3 VAGY x > 4.


Ellenőrizd, hogy jó-e!

2015. dec. 18. 10:08