5) Egy 15km-es alagút fúrását vállalta el egy mélyépítő vállalkozás. Az első napon 20m-es szakasszal lettek kész. Minden további napon 0,2%-kal hosszabb szakasz készül el, mint az azt megelőző napon. Az eredetileg vállalt éves határidőre az alagút, hány százaléka készül el?
ahogy én számoltam, már az utolsó nap többet csináltak, mint 15 000 km. de javítsatok ki ha tévedek.köszönöm előre is
2014. dec. 17. 20:35
1/2 anonim válasza:
a1=20
q=1,002
Mert 100%-hoz 0,2%-ot adunk hozzá, ami 100,2%.
Gondolom ennek a kiszámolását ronthattad el.
1 évig fúrtak, vagyis n=365.
S365 = 20*(1,002^365 - 1)/(0,002) = 10735,68 m
Vagyis 10,73 km lett kész.
Ez ugye 10,73/15*100% = 71,57%
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a választ :) a q-t sikerült elrontani, ami nálam 1,02 lett
2014. dec. 17. 21:28