Valaki elmagyarázná ezt a mértani feladatos azonosságot?


1+qˇ6-on(q a hatodikon)

(1-qˇ2+qˇ4)*(1+qˇ2)


melyik azonosság ez?



2014. okt. 19. 17:11
 1/2 anonim ***** válasza:

A feladat szerint:


(1-q^2+q^4)*(1+q^2)=1+q^6, innen


(1-q^2+q^4)=(1+q^6)/(1+q^2)


Legyen q^2=k, ekkor


1-k+k^2=(1+k^3)/(1+k)


Osszuk el a jobb oldalt egymással, ehhez a következő meggondolás szükséges: tudjuk, hogy a számláló valameilyen (1+k)^m alakú lenne, akkor osztható lenne 1+k-val. Mivel a számláló harmadfogkú, ezért (1+k)^3-nak kell lennie; (1+k)^3=1+3k+3k^2+k^3, ebből nekünk 1+k^3 van meg. Így adjunk hozzá a számlálóhoz, majd vegyünk is el 3k+3k^2-ent:


=(1+3k+3k^2+k^2-3k-3k^2)/(1+k)


A tanultak alapján ez felbontható két tört összegére:


(1+3k+3k^2+k^2)/(1+k)+(-3k-3k^2)/(1+k)


Az első törtről tudjuk, hogy =(1+k)^3/(1+k)=(1+k)^2, mivel erre hajtottunk. A második törtet egyébként tudnánk középiskolai módszerekkel is egyszerűsíteni, de most szerencsére arra nem feltétlenül van szükség; kiemelünk -3k-t;


=-3k*(1+k)/(k+1)=-3k


Így a két tört összege:


(1+k)^2-3k=1+2k+k^2-3k=1-k+k^2


Visszaírva az eredetit:


(1-q^2+q^4)


Tehát a feltételezés igaz.

2014. okt. 19. 17:33
 2/2 anonim ***** válasza:

(a^n+b^n) felírható szorzatalakban, ha n páratlan.

Ez benne van a függvénytáblában.

A képletet itt is megtalálod:


[link]


1+q^6 = 1^3 + (q^2)^3


Vagyis most a=1, b=q^2 és n=3.

2014. okt. 19. 18:08