Lehet-e a 96 annak a mértani sorozatnak a tagja, amelynek első eleme a 3, hányadosa pedig -2?


fel tudom írni az adatokat és ennyi..


Egy nyúlékony zsinórra felfüggesztünk egy súlyt. A zsinór hossza óránként másfélszeresére nő. Kezdetben 60cm hosszú volt. Hány óra elteltével lesz legalább 2 méter hosszú?


2014. okt. 29. 17:44
 1/3 anonim ***** válasza:

A mértani sorozat n. tagja:


an=3 * (-2)^(n-1)


Akkor lehet a 96 tagja, ha van olyan n, amire


3 * (-2)^(n-1) =96


(-2)^(n-1) = 32


Ennek az egyenletnek nincs megoldása, mert n-1 csak páros lehet, hogy a bal oldal pozitív legyen, de 32 = 2^5.



A zsinór kezdetben a0=0,6m

n óra múlva

an = 0,6*1,5^n

(1 óra múlva már 0,6*1,5 a hossza)

Mikor lesz legalább 2m hosszú?


0,6*1,5^n>=2

1,5^n>=10/3


Melyik n érték esetén lesz a bal oldal legalább 3,33?

Kis próbálgatással kijön, hogy n=3.

2014. okt. 29. 19:45
 2/3 anonim ***** válasza:
a választ annyiban pontosítanám, hogy a végén egy logaritmizálással pontos megoldást kaphatunk, de szerintem így is helytálló és érthető a válasz :)
2014. okt. 29. 20:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!
2014. okt. 30. 11:52