exponenciális egyenlet : 2^x-2+2^x-3+2^x-4=10
2014. nov. 22. 17:59
 1/10 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

1. lépés: a hatványozás azonosságai segítségével bontsuk szét a kitevőben lévő kivonásokat.

Biztosan tanultad, hogy a^m * a^n = a^m+n

Illetve ennek az azonosságnak a párja kell most nekünk.


a^m / a^n = a^m-n


Tehát az egyenlet:


(2^x / 2^2) + (2^x / 2^3 ) + (2^x / 2^4) = 10


Végezzük el az egyszerű hatvánoyzásokat!


2^x / 4 + 2^x / 8 + 2^x / 16 = 10


Szorozzunk be 16-tal!


4* 2^x + 2*2^x + 2^x = 160


Vonjuk össze az egyenlet bal oldalát!


7*2^x = 160


Osztunk 7-tel.


2^x = 160/7


Reménykedtem, hogy valami szép szám fog kijönni, nem írtál el esetleg valamit?

2014. nov. 22. 18:12
 2/10 A kérdező kommentje:
a fene egye meg :/ nekem is ugyanígy... ezekszerint lehet :/
2014. nov. 22. 18:13
 3/10 anonim ***** válasza:

Teljesen jó ez, nem baj ha nem szép az eredmény. Továbbszámolva:

x=[ln(160/7)]/(ln2)=4.5146

És ha behelyettesítesz, akkor ki is jön szépen a 10.

2014. nov. 22. 18:19
 4/10 A kérdező kommentje:
mi az az in?:(
2014. nov. 22. 18:23
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem in, hanem LN! Ez a természetes alapú logaritmus. De igazából teljesen mindegy milyen alapú logaritmus használsz, lehet az simán 10-es alapú(lg) is. Azt használd, amelyiknek van külön gombja a számológépeden, mert a logaritmus definíciójából következik, hogy ugyanarra az eredményre jutsz pl a 10-es alapú logaritmussal és a gyök3/2 alapú logaritmussal is. A lényeg az egyszerűség!
2014. nov. 22. 18:25
 6/10 A kérdező kommentje:
hogy kell számológépen kiszámolni?
2014. nov. 22. 18:28
 7/10 anonim ***** válasza:

A tudományos gépeken van külön "log" vagy "ln" vagy akár mindegyik gomb. Az "ln" a természetes alapú, a "log" általában a 10-es alapú. A többi alap beírása egy kicsit bonyolultabb.

Bepötyögöd pl hogy log(160/7) majd a kapott eredményt elosztod log(2)-vel.

Nem tanultatok még logaritmust?

2014. nov. 22. 18:31
 8/10 A kérdező kommentje:
nem
2014. nov. 22. 18:32
 9/10 anonim ***** válasza:
Akkor nem magyarázom tovább. Jelenleg fogadd el, hogy így van, később majd megtanuljátok a miértjeit is. :-)
2014. nov. 22. 18:34
 10/10 A kérdező kommentje:
nem akarom megérteni:(
2014. nov. 22. 18:36