Exponenciális egyenlet feladatokat kellene megoldani, és nem igazán értem? Lent.


Feladatok= 6*=5* hat az x-ken egyenlő 5 az x-ken

(négyharmad) az x-ken=1

gyök alatt kettő a 3x-ken plusz1 egyenlő harmadik gyök alatt 4 az xediken

és az utolsó (egynyolcad) háromx-7/x-3 tört a kitevője=egyketted


2014. jan. 30. 17:49
 1/4 anonim ***** válasza:

ebből a másodikat értem


(4/3)^x=1 minden szám nulladik hatványa 1

(4/3)ˇx=(4/3)^0

x=0

2014. jan. 30. 19:01
 2/4 bongolo ***** válasza:

1) 6^x = 5^x

Ez csak x=0 lehet, 6⁰ = 5⁰ = 1


3) √( 2^(3x+1) ) = ∛(4^x)

A gyök ugyanaz, mint az 1/2-ediken hatvány, a köbgyök meg 1/3-adikon hatvány.

2^((3x+1)/2) = 4^(x/3)

4 = 2²

2^((3x+1)/2) = 2^(2x/3)

Az exponenciális függvény szigorúan monoton, ezért mivel azonosak az alapok, a kitevőknek kell egyformáknak lennie:

(3x+1)/2 = 2x/3

Innen már biztos megy...


4)

(1/8)^[(3x-7)/(x-3)] = 1/2


8 = 2^3

1/8 = 2^(-3)

1/2 = 2^(-1)


2^[-3·(3x-7)/(x-3)] = 2^(-1)

Mivel szigorúan monoton:

-3·(3x-7)/(x-3) = -1

stb.

2014. jan. 31. 00:07
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi,aztán megtudtam csinálni,az elsőre nem jöttem rá először
2014. jan. 31. 14:50
 4/4 bongolo ***** válasza:

Ha nem jössz rá ránézésre, akkor így jön ki:

6^x = 5^x

Osszuk el mindkét oldalt 5^x-nel:

6^x/5^x = 1

(6/5)^x = 1

Ennek meg x=0 a megoldása, mert a⁰ = 1 minden a-ra.

2014. jan. 31. 22:13