Matek Két természetes szám négyzetének különbsége 225. Határozzuk meg az összes ilyen természetes számot. Valaki megoldaná ezt nekem?

2009. nov. 23. 16:17
 1/4 anonim ***** válasza:

x^2-y^2=255

x^2-y^2=(x+y)*(x-y)


mivel x és y egész, ezért (x+y) és (x-y) is egész


255 primtényezős szorzata 255=17*5*3


alkossunk párokat:

17*(5*3)=17*15

5*(17*3)=5*51

3*(5*17)=3*85


ebbőlkapunk kétismeretlenes egyenletrendszereket, amiket meg kell oldani


1. x+y=17 x-y=15

2. x+y=15 x-y=17


3. x+y=5 x-y=51

4. x+y=51 x-y=5


5. x+y=3 x-y=85

6. x+y=85 x-y=3


aztán persze az eredmények közül ki kell zárni azokat, amik nem természetes számok.


jó munkát!

2009. nov. 23. 16:47
 2/4 anonim ***** válasza:

bocsi, elnéztem,


a 225 pímtényezője kell és nem a 255-é.


225=5*5*3*3


így egy picit több variáció lesz, de a légyeg ugyanaz. :)

2009. nov. 23. 16:50
 3/4 anonim ***** válasza:

meg a két triviális megoldást se maradjon ki:

+1. (x+y)=225 (x-y)=1

+2. (x+y)=1 (x-y)=225

2009. nov. 23. 19:27
 4/4 A kérdező kommentje:

Uhh..hogy őszinte legyek nem nagyon értem :(

Leírnád nekem a 225-tel a teljes megoldást egy kis magyarázattal?

2009. nov. 24. 15:35