Két természetes szám négyzetének különbsége 255. Határozzuk meg az összes ilyen természetes számot! De hogy?

Egyáltalán nem tudok ezzel mit kezdeni... Előre is köszönöm a válaszokat.
2010. nov. 14. 18:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Minden páratlan szám, két szomszédos szám négyzetének a különbsége.

Űgy lehet megtudni melyikeké, hogy elfelezed, hozzáadsz és levonsz 0.5-öt, és a számokat négyzetre emeled.


255/2=127.5

Tehát a 127 és 128 négyzetének a különbsége a 255


Ha a 255-öt elosztod 3-al, az 85 lesz.

Ehhez plusz minusz 2-öt hozzáadsz, akkor is jó lesz.

A 83, 85 és 87-ből kis gondolkodással kiszámolhatod, hogy a 41 és 44 számok négyzetének különbsége is 255 lesz


Öttel osztva 51, ebből kiszámolható (+2,+4,-2,-4), hogy a 23 és 28 négyzetének különbsége is 255 lesz.


Ezt megérteni úgysem fogod, én sem tudom elmagyarázni, de majd a matekosok segítenek.

Vagy nem :(

2010. nov. 14. 19:13
 2/17 anonim ***** válasza:

1. válaszoló: Amit írtál megoldást azzal csak egyetlen egy a baj: csak egy megoldást adsz meg egyértelműen, és nem bizonyítod azt, hogy több létezik-e avagy sem.

A feladatban a jó öreg a^2-b^2=(a+b)(a-b) azonosságot kell felhasználni. Tekinted azokat a 255 prímtényezős felbontását, és innen meg meg szerintem mindenki meg tudja oldani.

2010. nov. 14. 19:24
 3/17 anonim ***** válasza:

Három megoldást adtam meg, több nem létezik


És én fél perc alatt fejben számoltam ki, ti számolgassátok amivel akarjátok.

2010. nov. 14. 19:34
 4/17 anonim ***** válasza:

ha jól értem, akkor az első is valami hasonló megfontolást használ, mint a második, az (a+b)(a-b)/a^2-b^2 azonosságot, csak max nem tudatosan, de ez van a hátterében.


A második válasz letisztultabb, sokkal érthetőbb, és nem utolsó sorban abból kijön minden megoldás.


Az első válaszoló ellenben kihagyott egy megoldást, mert 4 megoldás létezik.

2010. nov. 14. 20:37
 5/17 anonim ***** válasza:

Áruld már el a negyediket, mert én erősen kételkedem.


Telán a -1 és 16 jó lehetne, ha a -1 természetes szám lenne. De nem az

2010. nov. 14. 20:43
 6/17 anonim ***** válasza:
vagy én vagyok a hülye, és +1 és 16 :)
2010. nov. 14. 20:44
 7/17 anonim ***** válasza:

pontosan.


ezért szükséges a precíz, rendezett gondolkodás és problémamegoldás a matekhoz. A jó intuíció az csak az alap.

2010. nov. 14. 20:48
 8/17 anonim ***** válasza:

nyugi, csak éberségvizsgálat volt. :)


Számold hozzá, hogy miközben én ezeket irogatom és számolgatom, egyszerre 8 asztalon pókerezem a neten.

Úgy nem könnyű ám.

2010. nov. 14. 20:52
 9/17 anonim ***** válasza:

Kamionsofőrkém!

Tévedni emberi dolog, mondta a sündisznó... :-)

A 4. megoldás az 1 - 255 pár. Ugyanis a (255 + 1)/2 = 128 és (255 - 1)/2 = 127 szintén megoldás, lévén négyzetük különbsége 255.

2010. nov. 14. 22:40
 10/17 anonim ***** válasza:

Csak Kamionsofőr kedvéért. :-)


A jó öreg azonosságból kiindulva:

255 = a² - b² = (a - b)(a + b)

Az azonosság akkor áll fenn, ha a jobboldal mindkét tényezője osztója a bal oldalnak.

Mivel 255-nek 8 osztója van, 4 olyan pár képezhető belőlük, melyek szorzata 255.

Ezek

255 - 1

85 - 3

51 - 5

17 - 15


Legyen az osztópár d1,d2

ekkor

a + b = d1

a - b = d2

Összeadva

2a = d1 + d2

a = (d1 + d2)/2

Kivonva

2b = d1 - d2

b = (d1 - d2)/2


Ezzel mind a 4 számpár meghatározható, ami megoldása a feladatnak.


DeeDee

**********

2010. nov. 14. 23:26
1 2