Számítsuk ki az x^2+3x-4 polinom helyettesítési értékét az A helyen!?


Az A egy mátrix:

1 3 -5

4 -2 6

3 1 2



2013. okt. 11. 12:06
 1/6 anonim ***** válasza:
Simán be kell helyettesíteni és elvégezni a műveleteket.
2013. okt. 11. 12:59
 2/6 A kérdező kommentje:
de mit, hogy, hova..? nem írnád le a számolást? legalább az elejét..? mert én akárhogy próbáltam, nem jött ki az, amit a megoldókulcs ír, szóval gondolom, hogy valamit elrontottam...:)
2013. okt. 11. 13:24
 3/6 anonim ***** válasza:

Na várjunk egy kicsit!!!

Itt mátrixok szorzásáról van szó!!!

Az megvan hogy hogyan kell?


A 3A mátrix annyi, hogy minden elemet meg kell szorozni 3-mal:


3 9 -15

12 -6 18

9 3 6


a 4 mint mátrix az az egységmátrix szerese:


4 0 0

0 4 0

0 0 4


így a 3x-4 legalábbis könnyű, mert az egyes elemeket kell kivonni:


-1 9 -15

12 -10 18

9 3 2


(folyt. köv.)

2013. okt. 11. 16:30
 4/6 anonim ***** válasza:

Két mátrixot pedig úgy kell szorozni, hogy az első mátrix adott sorát skalárisan szorozzuk a második mátrix adott oszlopával, így kér 3x3-as mátrix szorzata is 3x3-as lesz.

Adott esetben pl. az első sort az első oszloppal:


(1; 3; -5)*(1; 4; 3)=1+12-15=-2


ez a szorzat mátrix bal felső eleme


első sor*második oszlop:


(1; 3; -5)*(3; -2; 1)=3-6-5=-8


ez az első sor második eleme



és így tovább...

2013. okt. 11. 16:35
 5/6 anonim ***** válasza:
ja, és a végén még össze kell adni az előbbi mátrixszal!
2013. okt. 11. 16:37
 6/6 A kérdező kommentje:

Úristen, el sem hiszem, hogy végre sikerült. :D

Nagyon szépen köszönöm.

Most már értem, hogy az egész mátrixot kell az x-ek helyén venni.... Én valahogy nem így csináltam...

Még egyszer köszönöm Neked a segítséget. :)

2013. okt. 11. 16:59