P valós szám.2013. jún. 8. 05:52
1/3 bongolo válasza:
x³+x²-17x-85 = (x-a)(x-b)(x-c)
= x³ - (a+b+c)x² + (ab+ac+bc)x - abc
vagyis
a+b+c = -1
abc = 85
stb.
a keresett polinom:
(x-pa)(x-pb)(x-pc)
= x³ - (pa + pb + pc)x² + (pa·pb + pa·pc + pb·pc)x - pa·pb·pc
A másodfokú tag tényezője -p(a+b+c), vagyis -p kell legyen.
A nulladfokúé pedig p³·abc = p³·85
Az elsőfokúé: p²(ab+ac+bc) = p²·(-17)
Ebből már fel lehet írni a polinomot.
2/3 anonim válasza:
x^3 + x^2 -17x -65=(x-5)(x^2+6x+13)
=(x-5)(x+3+2i)(x+3-2i). Innen úgy, ahogy Bongoló úr leírta, már le tudod vezetni a polinomot. Konkrétan a keresett polinom x^3 + px^2 -17p^2x -65 p^3 alakú. Sz. Gy.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon érthető!
2013. jún. 12. 02:42