Polinomos kérdésre, egész egyűtthatós polinomfőegyütthatóját kéne megbecsülni. (? )


f(x) egy n-ed fokú egész együtthatós polinom, aminek nem minden gyöke egyenlő és minden gyöke a (0,1) nyitott intervallumban van. n>1.

Azt kellene bizonyítani, hogy f(x) főegyütthatójának az abszolút értéke > 2^n.

A főegyüttható x^n -nek az együtthatója az n-ed fokú polinomban.



#becslés #indukció #polinom #együttható #főegyüttható #egyűttható #alsó becslés
2013. máj. 26. 20:42
 1/2 BKRS ***** válasza:

Írjuk fel az f(x) a gyökeivel szorzat alakban, azzal könnyebb számolni ha tudjuk merre vannak a gyökök:

Legyen a főegyüttható "a".

f(x) = a(x-x1)(x-x2)...(x-xn)

Itt az x1, x2, ... xn gyökök közt lehet egyenlő, de nem mind egyenlő.


Mivel minden gyök a (0,1) nyílt intervallumon van, ezért az intervallum végpontjaiban nem lehet a polinom értéke 0.

Mivel a polinom egész együtthatós, ezért minden egész helyettesítési értéknél a polinom értéke is egész.

|f(0)| ≥ 1

|f(1)| ≥ 1


|f(0)| = |a|x1*x2*x3*...*xn

|f(1)| = |a|(1-x1)(1-x2)...(1-xn)


1 ≤ |f(0)*f(1)| = a²*x1(1-x1)*x2(1-x2)*x3(1-x3)*...*xn(1-xn)


x(1-x) ≤ 1/4 ha x∈(0,1) és az egyenlőség csak x=1/2-nél áll fenn. Ezt a számtani mértani egyenlőtlenségből kaphatod meg vagy az y=x(1-x) parabola geometriájából.


Mivel nem minden gyök egyenlő, ezért néhány gyök esetén biztosan határozott egyenlőtlenség áll fenn.


1 ≤ |f(0)*f(1)| = a²*x1(1-x1)*x2(1-x2)*x3(1-x3)*...*xn(1-xn) < a²*(1/4)^n

1<a²*(1/4)^n

4^n<a²

2^n < |a|

2013. máj. 28. 14:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. máj. 31. 00:11