Ha rájöttetek, megosztanátok velem eszmefuttatásotokat?
Ezer köszi =)
2013. máj. 10. 14:17
2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, de indokolnom kellene :(
2013. máj. 10. 14:55
3/4 anonim válasza:
n^2+6n nyilván csak valamilyen n-től nagyobb pozitív szám négyzete lehet. Szóval ha n^2+6n négyzetszám, akkor van olyan k>0 pozitív egész szám, amelyre
n^2+6n=(n+k)^2.
Innen
n^2+6n=n^2+2nk+k^2,
6n=2nk+k^2,
6n-2nk=k^2,
2n(3-k)=k^2, (itt k nem lehet 3, mivel a bal oldal páros, tehát oszthatunk (3-k)-val)
2n=k^2/(3-k).
Mivel n pozitív, és k^2 is pozitív, (3-k)-nak is pozitívnak kell lennie. Innen
3-k>0, azaz k<3.
Így összegezve, 0<k<3, tehát csak k=1 és k=2 jöhet szóba. k=1 esetén a jobb oldal nem egész; csak k=2 lehetséges.
Ekkor n=2.
4/4 A kérdező kommentje:
életmentő volt, tényleg köszönöm
2013. máj. 10. 21:12